Άρθρογραφία

Συνεντεύξεις

Social Life με την Τίνα

Έσπασε την έδρα του Άρη η ΑΕΚ

Με break, ξεκίνησε η σειρά του μικρού τελικού της Α1 μπάσκετ, καθώς η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 77-67.
Η Ένωση που αγωνίστηκε χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (σ.σ. θα μείνει καιρό εκτός δράσης λόγω τραματισμού), είχε σε καλή ημέρα τον Αμερικανό Τζέι Κόβαν Μπράουν (20 πόντοι, 2/2 βολ., 3/8 δίπ., 4/10 τρίπ., 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ), που ηγήθηκε της αντεπίθεσης του «δικέφαλου» στο δεύτερο ημίχρονο.
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο Άρης κυριάρχησε στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικείς επέβαλλαν το ρυθμό τους, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και πήραν από νωρίς διαφορές άνω των 10 πόντων. Στο 15’ και 26’, οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Μούρτου ξέφυγαν με 37-21, ενώ η ανάπαυλα τους βρήκε να προηγούνται με 43-28.
Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της και τις επιστροφές της και σιγά – σιγά ροκάνισε τη διαφορά και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν στην 4η περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι από -7 με προσωπικά καλάθια του Μπράουν και δύο κολλητά τρίποντα των Σάκοτα και Μιλόσεβιτς, πέρασαν μπροστά με 66-61 2’ και 54’’ πριν το τέλος. Έκτοτε η ομάδα του Ζντοβτς δεν ξανάχασε το προβάδισμα.
Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ με το δεύτερο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (19.00).
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 11.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ 1, Σάκοτα 15 (3), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 13 (2), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 2, Μωραϊτης, Μαυροειδής 6.