Άρθρογραφία

Συνεντεύξεις

Social Life με την Τίνα

Πήρε πλεονέκτημα το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 83-81, έσπασε την έδρα των «ερυθρόλευκων» και έκανε το 1-0 στη σειρά των φετινών τελικών της Α1.
Ήταν ένα καταπληκτικό ματς που διεξήχθη σε πολύ καλή ατμόσφαιρα και κρίθηκε στο τέλος. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ευστοχώντας στην πρώτη από τις δύο ελεύθερες βολές που επιχείρησε, διαμόρφωσε 10΄΄ πριν την κόρνα της λήξης το τελικό σκορ, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου που πήρε το ριμπάουντ, κλείστηκε, δεν βρήκε ελεύθερο συμπαίκτη και στην απελπισία του πέταξε τη μπάλα προς το καλάθι. Αστόχησε και έγινε ο μοιραίος του αγώνα.
Όσο για τον κορυφαίο; Ο τίτλος του MVP πηγαίνει αναμφίβολα στον Νικ Καλάθη. Ο διεθνής γκαρντ που όλη τη σεζόν έχει ακούσει πολλά από τους φίλους του τριφυλλιού έκανε μεγάλο παιχνίδι και με 16 πόντους, 8 ασίστ, 8 ριμπάουντς και 4 κλεψίματα, ηγήθηκε της προσπάθειας του «ριφυλλιού» για το σπουδαίο διπλό, που το καθιστά πλέον φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έλεγξε πλήρως το ρυθμό. Πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και απέκτησε διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου.
Ακόμη και όταν στο δεύτερο 10λεπτο, ο Ολυμπιακός με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Σπανούλη, αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε στο 17’ σε 37-37, οι «πράσινοι» κράτησαν τη συνοχή τους και με τρίποντο buzzer – beater του Φελντέιν, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47-41.
Στην 3η περίοδο το μομέντουμ του αγώνα φάνηκε να αλλάζει. Οι γηπεδούχοι πήραν ενέργεια από την ΄άμυνα τους και με τρίποντο του Παπαπέτρου έφτασαν από το – 6 στο +4, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας μειώσει στον πόντο.
Το θρίλερ συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει σημαντικό προβάδισμα στην παράσταση νίκης χάρη στον Φώτση που 38’’ πριν το τέλος έβαλε σε μια «σκοτωμένη» επίθεση το πιο μεγάλο σουτ του παιχνιδιού και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 76-80.
Ο Λοτζέσκι με τρίποντο στα 20’’ κράτησε ζωντανές τις «ερυθρόλευκες» ελπίδες και το ματς πήγε στη ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Παππάς και Σπανούλης είχαμν 2/2, ο Διμαντίδης ½ και ακολούθησε η κάκιστη επιλογή του Παπανικολάου στη τελευταία επίθεση.
Πέρα από τον Καλάθη, οι «πράσινοι» είχαν σε καλή βραδιά Φελντέιν, Φώτση και Παππά, ενώ κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν οι Λοτζέσκι, Πρίντεζης που είχαν τη συμπαράσταση και των Σπανούλη, Παπαπέτρου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Ουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς.