Άρθρογραφία

Συνεντεύξεις

Social Life με την Τίνα

SKODA FABIA R5 : Νίκη στη WRC 2

Μεγάλη νίκη για την Skoda Fabia R5 των Tidemand / Andersson, καθώς κατέλαβε την 1η θέση στη WRC 2 και τη 10η θέση γενικής στο Ράλλυ Αργεντινής, την Κυριακή 29 Απριλίου ,  ενώ οι Rovanpera / Chaltounen είχαν επίσης εξαιρετική παρουσία και ήταν στην πρωτοπορία της WRC 2 πριν εγκαταλείψουν από εντυπωσιακή έξοδο με πολλά χιλιόμετρα

Υπενθυμίζεται πως η Skoda συνεχίζει να κυριαρχεί στην κατηγορία WRC 2 έχοντας κατακτήσει τα τέσσερα από τα πέντε ράλλυ που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι τώρα, αφού μετά τους πρώτους πέντε αγώνες της χρονιάς, δύο οδηγοί της δυνατής Skoda Motorsport προηγούνται στο πρωτάθλημα οδηγών. Με τη 10η συνολικά νίκη του στη WRC 2, ο πολυνίκης του θεσμού πέρασε πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και μπροστά από τον ομόσταβλό του Γιαν Κοπέτσκυ, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στην Αργεντινή.

Το πακέτο ασφαλείας της   Fabia R5

Τα δύο εργοστασιακά πληρώματα της μάρκας , οι Tidemand / Andersson,     και Rovanpera / Chaltounen ήταν τα κυρίαρχα του αγώνα. Μάλιστα, ο 17χρονος Rovanpera ήταν στην πρώτη θέση της WRC 2 μέχρι και την προτελευταία ειδική διαδρομή, όταν βγήκε από τον δρόμο με πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ. Χάρη στο πακέτο ασφαλείας της   Fabia R5 το πλήρωμα δεν έπαθε απολύτως τίποτα, αλλά το αυτοκίνητο δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει τον αγώνα.

Καταπληκτική εμφάνιση  τερματίζοντας  στη 2η θέση

Οι νεαροί Νορβηγοί Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen), οι άλλοι δύο junior οδηγοί της μάρκας , έκαναν μια καταπληκτική εμφάνιση και τερμάτισαν στη 2η θέση της κατηγορίας RC2. Και στις 18 ειδικές του Ράλλυ Αργεντινής τον ταχύτερο χρόνο σημείωσαν τα Skoda Fabia R5 Οι αγώνες που έπονται στο 2018 FIA World Rally Championship (WRC 2), είναι στη Πορτογαλία: 17/05–20/05, στην Ιταλία: 07/06–10/06, στη Φινλανδία: 26/07–29/07, στη Γερμανία: 16/08-19/08 , στη Τουρκία: 13/09–16/09, στη Μεγάλη Βρεταννία: 04/10/07/10, στην Ισπανία: 25/10–28/10 και στην Αυστραλία: 15/11–18/11