ΑΕK - Άρης 2-1: Προβάδισμα πρόκρισης η «Ένωση» στο «ροντέο» του ΟΑΚΑ

Άργησε 25 λεπτά να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο

ÊÕÐÅËËÏ / ÇÌÉÔÅËÉÊÁ / ÁÅÊ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Σε έναν επεισοδιακό ημιτελικό στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Άρη και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου.

Ωστόσο, οι «κίτρινοι» με το εκτός έδρας γκολ διατηρούν ελπίδες, ενόψει της ρεβάνς στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το γκολ της νίκης για την «Ένωση» σημείωσε ο Βράνιες με κεφαλιά στο 57', έπειτα από κόρνερ του Βέρντε.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 8' ο Μάνταλος με φοβερό σουτ στην κίνηση, μετά από τακουνάκι του Λιβάγια. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι ένα λεπτό αργότερα, με τον Μπρούνο Γκάμα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 11' και να γράφει το 1-1.

Για το συγκεκριμένα πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» τόσο εκείνη τη στιγμή όσο και στο ημίχρονο. Πάντως, από το ριπλέι φάνηκε περισσότερο να μπερδεύονται τα πόδια του Σβάρνα με τον Λάρσον, παρά να τον ανατρέπει!

Λόγω μίας απρόσεκτης κίνησης ο Ματίγια, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες στο 50ο λεπτό. Περίπου ένα λεπτό μετά, η «Ένωση» διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βράνιες βρήκε τα δίχτυα με κεφαλιά.

Περίπου ένα λεπτά αργότερα, ο γυμναστής του «κιτρίνων», Λάζαρος Βαρδάκης βρέθηκε πεσμένος στο έδαφος, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται στο διαιτητή για χτύπημα από αγνώστους που μπήκαν στο γήπεδο.

Ο Άγγελος Χαριστέας κάλεσε τους παίκτες της ομάδας του να αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο. Παρ όλα αυτά, ο διαιτητής επικοινώνησε με τους συνεργάτες του στο VAR, οι οποίοι δεν διαπίστωσαν κάτι μεμπτό.

Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δοθούν 10 λεπτά επιπλέον χρόνος, με το σκορ να παραμένει στο 2-1.

Να σημειωθεί ότι η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άργησε περίπου 20 λεπτά, καθώς οι διαιτητές αρνήθηκαν να βγουν εγκαίρως στον αγωνιστικό χώρο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, υπήρξε ένταση ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων μπροστά στον ρέφερι που αποφάσισε να μην ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο αν δεν καταπραϋνθεί η κατάσταση.

Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Μελισσανίδης κατέβηκε στα αποδυτήρια για να εκφράσει τα παράπονά του στον διαιτητή του αγώνα για το πέναλτι που δόθηκε. Σε εκείνο το σημείο, υπήρξε παρέμβαση των ανθρώπων του Άρη και ακολούθησε «θερμό» επεισόδιο.

Σύμφωνα με το pressaris.gr έξω από τα αποδυτήρια ήταν και ο Θεόδωρος Καρυπίδης, στον οποίο επιτέθηκε επίσης ο Μελισσανίδης και σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες χειροδίκησε σε βάρος του.

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα - Ροζ, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης - Σάσα, Ματίγια - Φετφατζίδης (52' Μπα), Λάρσον (68' Σόουζα), Μπρούνο Γκάμα (90'+5' Ντιγκινί) - Ιντέγε.

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας - Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες - Κρίστισιτς, Σιμάνσκι - Βέρντε (74' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια - Αραούχο (88' Χριστόπουλος)