Για πέμπτη σερί φορά προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου η ΑΕΚ, η οποία διέσυρε με 4-0 τον Παναιτωλικό στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Οι παίκτες της «Ένωσης» σκόραραν από δύο γκολ στο κάθε ημίχρονο και, μάλιστα, χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική εικόνα των «καναρινιών», με τον Ολιβέιρα στην επιστροφή του να ανοίγει το σκορ της αναμέτρησης στο 7ο λεπτό.

Ο Κρίστισιτς διπλασίασε τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» στο 36′, κατόπιν όμορφης συνεργασίας και ασίστ του Μάνταλου. Ο Αλμπάνης τίναξε τα δίχτυα στο 79’ (σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς), ενώ ο Λιβάγια από το σημείο του πέναλτι στο 88′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε σχεδόν καθόλου στο ματς, με τον Μάκη Χάβο να κάνει ροτέισον και να δίνει ευκαιρίες σε ορισμένους παίκτες.

Παρ όλα αυτά, η πορεία των «καναρινιών» στο Κύπελλο θα χαρακτηριζόταν ικανοποιητική. Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη αναμέτρηση στο Αγρίνιο είχε έρθει 1-1.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Αραούχο (79’ Οικονόμου), Ολιβέιρα (60’ Αλμπάνης), Λιβάγια.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μαλής, Σίεστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (72’ Άλβαρες), Μιμίτο, Ντουάρτε, Φυτόπουλος (63’ Ρόσα), Μπαΐροβιτς (68’ Μουνιέ).