Σπορ

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: «Καθάρισε» ο Αραούχο για την «Ένωση»

Νικητές στο αθηναϊκό ντέρμπι οι «κιτρινόμαυροι»

Την εντός έδρας νίκη με 1-0 πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Έτσι, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά στους 7 βαθμούς από τον τέταρτο Παναθηναϊκό, που έχει 37.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος μετά από καλή συνεργασία και τελική πάσα του Λιβάγια, γύρισε από ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Διούδη στο 8'.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ παρέμεινε πολύ καλά κλεισμένη, με το «τριφύλλι» να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν και πάλι την πρωτοβουλία όμως έδειχναν πιο απειλητικοί.

Μάλιστα, Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Μακέντα και τον Χατζηγιοβάνη, οι προσπάθειες των οποίων δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ κλεινόταν όλο και περισσότερο και στόχος της ήταν να κρατήσει το μηδέν, κάτι που τελικά κατάφερε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Σβάρνας, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (85’ Οικονόμου), Αραούχο (77’ Αλμπάνης), Βέρντε (68’ Αλμπάνης).

ΠΑΟ (Γ. Δώνης): Διούδης, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Δώνης, Χατζηγιοβάνης (65’ Ναγκί), Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Μπουζούκης (59’ Ζαχίντ), Ανουάρ, Πούγγουρας, Καμπετσής (59’ Μακέντα).