Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η ομάδα της Τρίπολης

asteras
Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Την εκτός έδρας νίκη με 1-0 πέτυχε ο Αστέρας Τίπολης επί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας για τα πλέι οφ της Super League, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία του στο πρωτάθλημα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκόμες στο 28’.

Με 3-4-3 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδη στα στόπερ. Λύρατζης, Περέιρα τα μπακ-χαφ, με τους Τσιγκάρα, Σβαμπ στον άξονα. Τζόλης και Κωνσταντέλιας πλαισίωναν τον Σφιντέρσκι στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ράσταβατς. Ο Τσιφτσής στην εστία, με τους Γκαρσία, Καστάνιο, Σουάρεθ, Τασουλή στην άμυνα. Βαλιέντε και Μπελόκ στα χαφ, με τους Αλί Μπαμπά, Γκόμες και Σίτο να κινούνται πίσω από τον Τζίμα.

Ισορροπημένα κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στο 9ο λεπτό ο Τζόλης έκανε σέντρα σουτ, με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει. Στο 11’ ο Σβαμπ απείλησε ξανά την εστία του Αστέρα, όμως ο τερματοφύλακας των Αρκάδων είπε «όχι». Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Τζόλης έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Τσιφτσή να μην τον αφήνει να παραβιάσει το τέρμα του.

Στο 19’ ο Αλί Μπαμπά έφτιαχνε διαδοχικές φάσεις στην αντίπαλη εστία, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει ένα δυνατό σουτ του εξτρέμ του Αστέρα. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από ανατροπή του Σβαμπ στον Γκόμες. Εκείνος εκτέλεσε, ο Πασχαλάκης έδιωξε, με το πέναλτι να επαναλαμβάνεται, αφού ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δεν πατούσε τη γραμμή. Ο Γκόμες εκτέλεσε ξανά στο 28’, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Από κει και πέρα οι Αρκάδες κατάφεραν με καλή αμυντική οργάνωση να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ μακριά από τα καρέ τους και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και να ψάχνει συνεχώς ευκαιρίες για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αστέρας από την άλλη, έπαιζε φουλ αμυντικά και ψαχνόταν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 78’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο ο Νινούα που εκτέλεσε έστειλε την μπάλα πάνω στα σώματα. Στο 88’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να βρει τα δίχτυα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε την πρώτη της νίκη στα Playoffs!