Απρόσμενος αποκλεισμός για Τσιτσιπά!

Αποκλεισμός-αυτοκτονία από το US Open για τον έλληνα τενίστα

Στο τένις μπορεί να συμβεί, ωστόσο είναι δυσάρεστο όταν το υφίσταται τενίστας ο οποίος είναι συμπατριώτης σου και εκπροσωπεί τη χώρα σου. Απίστευτο λοιπόν και όμως αληθινό! Σ' έναν αγώνα όπου είχε έξι match points ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε και αποχαιρέτησε από τη φάση των «32» το Αμερικανικό Grand Slam, US Open.

Μετά από ένα ματς-μαραθώνιο, που είχε διάρκεια 4 ώρες και 36 λεπτά, ο Έλληνας τενίστας, νούμερο έξι στην παγκόσμια κατάταξη και τέσσερα στο ταμπλό, «λύγισε» με 6-7 (2), 6-4, 4-6, 5-7, 7-6 (4) από τον Μπόρνα Τσόριτς.

Ο 22χρονος Τσιτσιπάς «αυτοκτόνησε» καθώς, αν και προηγήθηκε 5-1 στο τέταρτο σετ, είδε τον Κροάτη αντίπαλό του (Νο 32 στον κόσμο) να σώζει έξι match points και τελικά δνα φτάνει στη νίκη.