Η «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα ξεκίνησε από την Ιταλία για τον Ολυμπιακό, αφού φιλοξενήθηκε στο Μιλάνο από την Αρμάνι και ήθελε την επιστροφή στις νίκες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε για ένα ακόμα ματς τον Κώστα Παπανικολάου και ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις.

Πιο δυνατά η Αρμάνι Μιλάνο

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 7-3 στο 2′, αλλά οι Πειραιώτες με ένα σερί πήραν το προβάδισμα με 7-9, αλλά και πάλι η Αρμάνι με επιμέρους σκορ 7-0 ξέφυγε με +5 (14-9) στο 5′.  Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15, αλλά η πρώτη περίοδος έληξε με 24-19 υπέρ των γηπεδούχων.

​Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και στην δεύτερη περίοδο, αφού ένα τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ έγραψε το 27-19 και λίγο αργότερα ο Χάινς έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (31-21).

Στο +18 οι Ιταλοί​

Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο μεγάλωνε η διαφορά, αφού ο Ντιλέινι σημείωσε το 37-23 στο 15′, ένα άλλο τρίποντο του Πάντερ από τα 10 μέτρα για το 40-26 με την Αρμάνι να ξεφεύγει με +18 (44-26).

Όμως, ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 8-0 κατάφερε να μειώσει στους 10 (44-34) και με αυτό το σκορ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με σερί τριπόντων ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να ξανά μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Βεζένκοφ έγινε το 44-37, με τρίποντο του Σλούκα στο 22′  ήρθε το 48-40, ενώ ο Τζένκινς έξω από τα 6,75 και εν συνεχεία ο Πρίντεζης σημείωσαν το 53-48 στο 23′.

Όμως και πάλι η Αρμάνι με ένα μικρό σερί 5-0 ξέφυγε με +10 (58-48). Τα τρίποντα ήταν το αγαπημένο σουτ των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού άλλο ένα του Βεζένκοφ έγραψε το 58-52 στο 26′ και ένα άλλο τρίποντο του Σλούκα και δύο βολές έφεραν τη διαφορά στους τρεις πόντους (60-57).

Από εκεί που ο Ολυμπιακός ήταν στο -18 (44-26) κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (60-60) με καλάθι και φάουλ του Χασάν Μάρτιν στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-62.

Από το -10 στο -2, αλλά…

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τρίποντο και την τελευταία περίοδο με τον Βεζένκοφ (66-65). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός σταμάτησε να σκοράρει από μακριά και η Αρμάνι ξέφυγε με +7 (74-67) στο 35′ και δευτερόλεπτα αργότερα η διαφορά πήγε σε διψήφιο (77-67).

Ο Ζαν Σαρλς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-70 δίνοντας ξανά ελπίδες, ενώ ο Σλούκας στο 37′ σημείωσε το 81-76 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Βεζένκοφ έξω από τα 6,75μ. έδωσε με το 81-79 δραματικό φινάλε στο Μιλάνο με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Ο Ντιλέινι με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 84-79 και έδωσε τη χαριστική βολή με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 90-79. Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στο πρώτο γύρο στο ΣΕΦ με 11 πόντους διαφορά.

Η Αρμάνι Μιλάνο έχει, πλέον, ρεκόρ 14-9 και ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 11-11.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 27 (5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14, Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Σπανούλης, Σλούκας 17 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 18 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5