Ο Παναθηναϊκός έχασε την Τρίτη από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία και σήμερα (3/12) συνέχισε τη… διαβολοβδομάδα του στην Euroleague στο Μιλάνο κόντρα στην ανεβασμένη Αρμάνι.

Οι Ιταλοί δεν είχαν στη διάθεση τους τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε το ματς με τους Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη.

Άσχημο ξεκίνημα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 8-2 και με +7 (14-7) στο 5′. Όσο πέρναγε η ώρα η διαφορά αυξανόταν με την Αρμάνι να προηγείται με +9 (20-11), αλλά οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-18.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στην αρχή της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Μπέντιλ σε 24-21, αλλά η Αρμάνι ήταν καταιγιστική στη συνέχεια και στο 16΄ πήρε διψήφια διαφορά (35-25) και έφτασε και στο +15 (40-25) στο 19′ και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 42-30.

Άλλο πρόσωπο στο 2ο Ημίχρονο

Το τριφύλλι εμφανίστηκε διαφορετικό στο τρίτο δεκάλεπτο και παρότι στο 26΄ έχανε με 53-43, αλλά ένα λεπτό μετά με ένα επιμέρους σκορ μείωσε σε 53-48 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +6 (60-54) για την Αρμάνι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρίποντο του Μποχωρίδη την τελευταία περίοδο μειώνοντας στους τρεις (60-57) και ισοφάρισε στο 32′ με τον Μήτογλου να γράφει το 62-62.

Η Μιλάνο σκόραρε στη συνέχεια με ελεύθερες βολές κάνοντας το 70-64, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι κοντά γράφοντας το 70-68 με βολές του Ουάιτ και 3:40′ να απομένουν για το φινάλε.

Όμως, ο Πάντερ με τρίποντο, 73-68, έδωσε ανάσα στην Αρμάνι, αλλά ο Νέντοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 75-73, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παπαπέτρου με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (75-76) με 72 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο Σιλντς ήταν εύστοχος γράφοντας το 77-76, αλλά ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 77-78 και το ματς έγινε θρίλερ. Ο Ντιλέινι αστόχησε σε τρίποντο και ο Νέντοβιτς με δύο βολές έγραψε το 77-79 με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Οι Ιταλοί ήταν και πάλι άστοχοι με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το τελικό σκορ 77-80.

Η ομάδα του Μιλάνο έχει ρεκόρ 6-4 και ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 4-7.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 16 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντατόμε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ σε 17 λεπτά), Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1)