Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 2-0: Αγχωτική νίκη με σωτήρα τον Χασάν

Με δύο γκολ του Χασάν στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και έπιασε τον Άρη στην 1η θέση

1

Με τη Μάντσεστερ Σίτι να ακολουθεί σε λίγες μέρες για το Champions League, ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να κάνει πολλές αλλαγές στην 11άδα και αυτό τελικά φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τη γνωστή συνοχή και αυτό είχε ως συνέπεια να δυσκολεύεται να κάνει φάση, απέναντι σε μια ομάδα που αμυνόταν συνεχώς και πρόσεχε ώστε να μην αφήνει κενούς χώρους.

Έτσι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να απειλήσει μόνο σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά στο 34' με την κεφαλιά του Χασάν που απέκρουσε ο Βέρχουλστ και στη συνέχεια στο 36' με το σουτ του Μπρούμα εντός περιοχής, το οποίο επίσης απομάκρυνε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.