Ευρωλίγκα: Νίκη οκτάδας για τη Βαλένθια - «Απάντησε» με διπλό η Ρεάλ Μαδρίτης

Πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία μέχρι σήμερα

valencia_bayern

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague η Βαλένθια πέτυχε μιας τεράστιας σημασίας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 83-76 και «μπήκε» ξανά σε θέση... οκτάδας, προσπερνώντας τη Ζενίτ.

Οι «νυχτερίδες» έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, όταν κι «έχτισαν» διαφορά 13 πόντων (46-33), όμως έπαθαν... μπλακ-άουτ στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους 30-12, η Μπάγερν έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, έχοντας ως «μπροστάρηδες» τον Λούσιτς και τον Σίσκο.

Στην τελευταία περίοδο ο Μάικ Τόμπεϊ, "κουβάλησε" τη Βαλένθια στην πλάτη του και με προσωπικά καλάθια, ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα, οδηγώντας την ισπανική ομάδα στη μεγάλη νίκη με 83-76 (25-13 το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο).

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τόμπεϊ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την Μπάγερν ο Λούσιτς λίγο έλειψε να πάρει... μόνος του τον αγώνα (20 π., 7 ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-33, 58-63, 83-76