Σπορ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-0: Με διαιτητή και Βαρέλα ο «Δικέφαλος»

Φαβορί πλέον ο «Δικέφαλος του Βορρά» - «Χλώμιασε» η πρόκριση για τους «πράσινους»

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου και πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Άχρωμο και μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, καλύτερος, ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο δεύτερο, ωστόσο η κακή διαιτησία Ελβετού Σάντρο Σέρερ καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Διούδη, που έκανε καθοριστικές αποκρούσεις, με αποτέλεσμα να μην ξεφύγει το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ανούσια κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλούν το «τριφύλλι» ενώ αξίζει να σημειωθεί, πως οι μοναδικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ένα σουτ του Κουρμπέλη (15') και ένα του Μαουρίσιο (20'). Ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν καλά παραταγμένος στο χορτάρι της Τούμπας και έκλεινε τους διαδρόμους.

Στο 33' ο Ελβετός διαιτητής έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι, καθώς υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ινσούα στον Πέλκα, με τον ριπλέι να μη δικαιώνει ούτε τον «άρχοντα του αγώνα» αλλά ούτε και τον VAR, που είναι να απορεί κανείς τι είδε και έδωσε το «ΟΚ» στον Σέρερ να σφυρίξει την «εσχάτη των ποινών». Ο Βιεϊρίνια δε λάθεψε από την «άσπρη βούλα» και ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ.

Λίγο πριν τη λήξη (43') ο Πούγγουρας φαίνεται να κάνει «φράγμα» στον Λημνιό, με τον Σέρερ να μη δείχνει κόκκινη λανθασμένα. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο ξεκίνημα (3') ο Ελβετός «χαρίστηκε» και στον Πέλκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Πούγγουρα (πάει με τις τάπες στον αστράγαλο του αμυντικού του Παναθηναϊκού) και δεν του έδειξε κίτρινη, με αποτέλεσμα αυτή στο 7' να είναι η πρώτη που αντίκρυσε ο παίκτης του ΠΑΟΚ και όχι η δεύτερη («σουτάρει» τα χέρια του Διούδη).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς ανώτερος και απείλησε με τον Μπίσεσβαρ (49'), ο Διούδης όμως εξουδετέρωσε το σουτ του. Στο 56' ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία αρχικά με τον Κουρμπέλη και στη συνέχεια με τον Νατζ, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 71' ο Λάμπρου βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, ύστερα από μαγική μπαλιά τρύπα του Γιαννούλη, όμως ο τερματοφύλακας του «τριφυλλιού» δεν... ψάρωσε και έδιωξε το πλασέ του.

Ένα λεπτό αργότερα, από το φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Βαρέλα, που καλυπτόταν από τον Ινσούα, πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την άμυνα του Παναθηναϊκού και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 80' ξανά ο Λάμπρου είχε την ευκαιρία να πετύχει γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Διούδη.

Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ αστόχησε για τρίτη φορά στο 86', όταν η κεφαλιά του έσκασε στο έδαφος και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» μπλόκαρε την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βιεϊρίνια γύρισε με το χέρι την μπάλα στον Πασχαλάκη, ωστόσο το χέρι έγινε έξω από την περιοχή, ο διαιτητής δεν το είδε και το VAR δεν... ανέλαβε δράση επειδή ακριβώς η παράβαση ήταν εκτός περιοχής.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με καθαρό σκορ και φαβορί πλέον για την πρόκριση, ενώ τον Παναθηναϊκό να φεύγει απογοητευμένος από την Τούμπα και να έχει πάρα πολύ δύσκολο έργο στη ρεβάνς. Αυτό που θα πρέπει να προβληματίσει τον Δώνη και τους παίκτες του είναι η κατάρρευση του δευτέρου ημιχρόνου, στην οποία έπαιξε ρόλο και το λανθασμένο πέναλτι του διαιτητή στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (62’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (81’ Άκπομ).

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Ανουάρ (78’ Δώνης), Χατζηγιοβάννης (54’ Νατζ), Ζαχίντ, Μπουζούκης (81’ Περέα), Μακέντα.