Στους «16» του Australian Open ο Στ. Τσιτσιπάς

tsitsipas

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε break στο δεύτερο γκέιμ, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό

Την πρόκριση στους «16» του Australian Open εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε με 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4 του Μπενουά Περ, σε ένα φοβερό ματς, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων για δύο ώρες και 45 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε break στο δεύτερο γκέιμ, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς στην συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους, με τον Τσιτσιπά να φθάνει στο 6-3, μετά από 33 λεπτά.

Σε ανάλογο πλαίσιο, εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ με τους Τσιτσιπά και Περ να υπερασπίζονται επιτυχώς το σερβίς τους. Μέχρι το 11ο γκέιμ, όταν ο Ελληνας πρωταθλητής έκανε το καθοριστικό break και πήρε σαφές προβάδισμα για την νίκη, με 7-5 σε 49 λεπτά.