Σπορ

Νίκη 1-0 του Παναθηναϊκού επί του Άρη

Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Με γκολ του Σένκεφελντ στο 28’ από στημένη φάση, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον Άρη στη Λεωφόρο, σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση και αύξησε τις πιθανότητές του να εξασφαλίσει την έξοδό του στην Ευρώπη.

Οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα παίκτες στο 45’ λόγω αποβολής του Καμαρά, βελτίωσαν την αγωνιστική τους κατάσταση αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά τον Άρη και ανάγκασε τους Θεσσαλονικείς να κάνουν να κάνει λάθη.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν εγκλωβίσεις τον Χουάνκαρ με τον Σάσα και πίεζαν ασφυκτικά τους Πέρεθ, Παλάσιος. Ωστόσω το «τρυφίλι» κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Σένκεφελντ στο 28’ από στημένη φάση, ενώ στο 45’ ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έκανε το λάθος και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, καθώς είδε την δεύτερη κίτρινη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έπαιξε με δέκα παίκτες, αλλά είχε την υπεροχή και για 15 λεπτά έκανε ό,τι ήθελε από την αριστερή πλευρά με τον τον Ιτούρμπε να… αλωνίζει και την εστία του Παναθηναϊκού να απειλείται.

Ωστόσο, οι φιλοξενουμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τηντην κατάσταση με τον Κουρμπέλη αμυντικό χαφ και έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 1-0.