Σπορ

Μπάσκετ: Επανέλαβε το θαύμα η Λάρισα - Νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό εντός και ελπίζει ακόμη και τελικό

Ο Παναθηναϊκός παίζει με την πλάτη στον τοίχο και είναι υποχρεωμένος να κερδίσει στο πέμπτο παιχνίδι για περάσει στους τελικούς

Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Για δεύτερη φορά η Λάρισα επανέλαβε το θαύμα και νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλία ελπίζοντας ακόμη και για τον τελικό αν καταφέρει να κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ.

Η Λάρισα νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό (74-62), ισοφάρισε στο 2-2, συνεχίζει να ζει το όνειρό της, για την πρόκριση στους τελικούς της Stoiximan Basket League όπου περιμένει ο Ολυμπιακός ο οποίος εύκολα καθάρισε τον Προμηθέα με τρεις κατοστάρες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Λάρισα άνοιξε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται 10-4 στο 5' με τον Μούντι να ηγείται ξανά, αύξησε τη διαφορά στους 11 (17-6) και έκλεισε την περίοδο στο +8 (19-11).

Κασελάκης και Μέικον ξεκίνησαν δυναμικά για τον Παναθηναϊκό το 2ο 10λεπτο μείωσαν τη διαφορά σε 22-18 στο 13' και με τον Παπαπέτρου πέρασαν μπροστά 29-30 στο ημίχρονο, σε έναν αγώνα που δεν είχε πλέον ποιότητα.

Ο Παπαπέτρου, παρά τον τραυματισμό του στα τέλη του α' μέρους, γύρισε για την έναρξη του β' και έβαλε σουτ για το 29-35, όμως η Λάρισα άντεξε.

Η Λάσρισα έπαιξε με υπομονή, ισοφάρισε στο 37-37 στο 24', και πρά την απώλειας του Μάριτς που έκανε το τέταρτο φάουλ του, διαμαρτυρήθηκε, δέχθηκε τεχνική ποινή και αποχώρησε πυροβολούσε εύστοχα από μακριά προηγήθηκε με 49-45 στο 28.

Με τον Κασελάκη να βγαίνει ξανά μπροστά, από την αποβολή του Οκάρο Γουάιτ κι έπειτα, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (53-52) στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Νέντοβιτς έγραψε το 54-59, όμως ούτε αυτό το +5 ήταν αρκετό για να κρίνει τον αγώνα.

Ο Παπαπέτρου αποχώρησε κι αυτός με πέντε φάουλ στο 33', ο Ζάρας ισοφάρισε στο 61-61 με φλότερ στο 34' και το θρίλερ συνεχίστηκε, με ακόμη μεγαλύτερη ένταση. Ο Κασελάκης αστόχησε σε βολές, ο Κρουμπάλι έγραψε το 66-62 στο 37', ο Έβανς έκανε επιθετικό φάουλ και ο Τσαϊρέλης έδωσε ξανά αέρα έξι πόντων (68-62) στους γηπεδούχους, 2:15 πριν από το φινάλε.

Η άμυνα των γηπεδούχων τσάκιζε κόκκαλα μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό πάρτι για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι με επιμέρους 13-1 έφτασαν στο τελικό 74-62.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ζαχαρής, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62