Προκρίθηκε δύσκολα στα ημιτελικά του ATP 250 της Μαγιόρκα ο Τσιτσιπάς

Επικράτησε με 2-1 του Μάρκου Γκιρόν

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Δυσκολεύτηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στο Μάρκο Γκιρόν αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ATP 250 της Μαγιόρκα

Ο Έλληνας τενίστας με την εμπειρία του πήρε τη νίκη απέναντι στον Αμερικανό (Νο 67 στο ράνκινγκ)με 7-6 (5), 4-6, 6-3 σε ένα συναρπαστικό ματς και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός κράτησε πάνω από 2,5 ώρες, εξελίχτηκε σε θρίλερ με τον Τσιτσιπά να παίρνει δύσκολα το πρώτο σετ με 7-6 να χάνει το δεύτερο με 4-6 και να κερδίζει το τρίτο με 6-3 αποκλείοντας το Νο 67 στο στην παγκόσμια κατάταξη και να περνά στους "4" του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσει τον Μπενζαμέν Μπονζί, με το στόχο του φυσικά να είναι να φτάσει στον τελικό και να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε χορτάρινη επιφάνεια.

Στα ημιτελικά, ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο και Νο56 του κόσμου, Μπενζαμέν Μπονζί, ο οποίος με τη σειρά του κέρδισε τον Ντάνιελ Αλτμάιερ με 6-3, 6-4 μέσα σε 76 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς και ο Μπονζί τέθηκαν αντιμέτωποι την προηγούμενη εβδομάδα στο Χάλε, με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί στα τρία sets. Το ματς κόντρα στον Γάλλο, θα είναι το 3ο διαδοχικό για τον Τσιτσιπά σε κάποιο τουρνουά της grass court season, για 1η φορά μετά τον Ιούλιο του 2019