Σεφτέ στις νίκες με όπλο την Άμυνα

Ο Άρης με πέναλτι του Γκαρσία νίκησε 1-0 την πιο έτοιμη Γάνδη

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο τεστ του Άρη επί αυστριακού εδάφους. Οι «κίτρινοι» με εύστοχο πέναλτι του Ματέο Γκαρσία, επικράτησαν 1-0 της Γάνδης.

Κόντρα σε ένα αντίπαλο που βρίσκεται αρκετά πιο μπροστά σε επίπεδο ετοιμότητας, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε πολύ καλό βαθμό στο ανασταλτικό κομμάτι, καθώς το 3-5-2 που επέλεξε ο Ερνάν Μπούργος δούλεψε καλά στο πίσω μισό του γηπέδου.

Δεν είχε όμως το ίδιο αποτέλεσμα και στο δημιουργικό σκέλος, όπου με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις, οι Θεσσαλονικείς, είχαν προβλήματα στην ανάπτυξη και ζορίζονταν στο να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή των Βέλγων.

Στο 36’΄ο Παναγίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα των αμυντικών, τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε από τον γκολκίπερ Ρουφ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ματέο Γκαρσία ευστόχησε από την άσπρη βούλα, και χάρισε στον Άρη την νίκη γοήτρου.

Στα θετικά για τους «κίτρινους» ο τρόπος που ανταποκρίθηκαν οι «μικροί» που επέλεξε για το αρχικό σχήμα ο Μπούργος, αλλά η εικόνα του Γκρέι. Ο Τζαμαϊκανός αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και έκανε αισθητή την παρουσία του.

Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Ντιόπ στο 29’.

Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν οι: Σιαμπάνης, Μαρμαρίδης, Χαΐροβιτς, Μπράμπετς, Τανούλης, Χρυσόπουλος, Ντιοπ (29' Ασλανίδης), Σγουρός, Ματέο Γκαρσία, Παναγίδης, Χατζηιωάννου.

Στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν οι: Κουέστα, Μαντσίνι, Πάλμα, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Εμπακατά και Ντουκουρέ, Γκρέι.