Κληρώσεις των ελληνικών ομάδων για τον τρίτο γύρο στα κύπελλα Ευρώπης
Με ποιους αντιπάλους κληρώθηκαν Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Άρης
Ο Απόλλων Λεμεσού βγήκε από την κληρωτίδα της UEFA στον τρίτο γύρο του Champions League για τον Ολυμπιακό, αν ερυθρόλευκοι προκριθούν επί της Μακάμπι Χάιφα.
Στο Conference o ΠΑΟΚ αφού περάσει τη Λέφσκι ως ισχυρός κληρώθηκε με το ζευγάρι Βελέζ Μόσταρ (Βοσνία) - Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα),
Ο Αρης εάν αποκλείσει την Γκόμελ (θυμίζουμε και τα δύο ματς θα γίνουν στο Κλεάνθης Βικελίδης), θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ).
Ο Παναθηναϊκός θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Σεντ Ζόζεφς (Γιβραλτάρ) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία).
Οι αγώνες στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League είναι προγραμματισμένοι για 2-3 Αυγούστου, με τις ρεβάνς να διεξάγονται στις 9 Αυγούστου.
τα ζευγάρια στον τρίτο προκριματικό γύρο
Μακάμπι Χάιφα ή Ολυμπιακός – Απόλλων Λεμεσού
Καραμπάγκ ή Ζυρίχη – Φερεντσβάρος ή Σλόβαν Μπρατισλάβας
Λουντογκόρετς ή Σάμροκ Ρόβερς – Ντιναμό Ζάγκρεμπ ή Σκούπι
Μάριμπορ ή Σερίφ Τιρασπόλ – Ελσίνκι/Βικτόρια Πλζεν
Λίνφιλντ ή Μπόντο Γκλιμτ – Ζαλγκίρις Βίλνιους ή Μάλμε
Ερυθρός Αστέρας – Πιούνικ ή Ντίντελαζ
Μονακό – Αϊντχόφεν
Ντιναμό Κιέβου ή Φενέρμπαχτσε – Στουρμ Γκρατς
Ουνιόν Σαν Σελουάζ – Ρέιντζερς
Μπενφίκα – Μίντιλαντ ή ΑΕΚ Λάρνακας
Europa League
H κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League περιλαμβάνει και τον ηττημένο του ζευγαριού Ολυμπιακός - Μακάμπι Χάιφα.
Τα ζευγάρια
Ζαλγκίρις ή Μάλμε – Πιούνικ ή Ντουντελάντζ
Λουντογκόρετς ή Σάμροκ Ρόβερς – Ντιναμό Ζάγκρεμπ ή Σκίπι
Λίνφιλντ ή Μπόντο Γκλιμτ – Καραμπάγκ ή Ζυρίχη
Ολυμπιακός ή Μακάμπι Χάιφα – Φερεντσβάρος ή Σλόβαν Μπρατισλάβας
Μάριμπορ ή Σέριφ Τιρασπόλ – Ελσίνκι ή Βικτόρια Πλζεν
Μίντιλαντ ή ΑΕΚ Λάρνακας – Παρτιζάν
Ντιναμό Κιέβου ή Φενέρμπαχτσε – Σλοβάτσκο
Europa Conference League
Βίκινγκουρ (Ισλανδία) ή Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) – Λεχ (Πολωνία) ή Ντινάμο Μπατούμι (Γεωργία)
Ρίγκας (Λετονία) – Χιμπέρνιανς (Μάλτα) ή Λεβάντια (Εσθονία)
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) ή Μπαλκάνι (Κόσοβο) – Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)
Τίρανα (Αλβανία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία) – Τόμπολ (Καζακστάν) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
Σαχτιόρ (Λευκορωσία) – Κλουζ (Ρουμανία) ή Ίντερ Κλουμπ ντ’ Εσκαλντέζ (Ανδόρα)
Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) ή Σλάβια Πράγας (Τσεχία) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βέλεζ (Βοσνία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Γκόμελ (Λευκορωσία) ή Άρης (Ελλάδα)
Σπάρτακ (Σλοβακία) ή Νιούταουν (Ουαλία) – Ράκοβ (Πολωνία) ή Αστανά (Καζακστάν)
ΑΙΚ (Σουηδία) ή Βόρσκλα (Ουκρανία) – Βαλμιέρας (Λετονία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Σπάρτα (Τσεχία) ή Βίκινγκ (Νορβηγία) – Μάδεργουελ (Σκωτία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) – Μπασακσεχίρ (Τουρκία) ή Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)
Κουόπιο (Φινλανδία) ή Μιλσάμι (Μολδαβία) – Λιέπαγια (Λετονία) ή Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Αραράτ Αρμένια (Αρμενία) ή Πάιντε (Εσθονία) – Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Σούντουβα (Λιθουανία) ή Βίμποργκ (Δανία) – Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φερόε) ή Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)
Χάιντουκ (Κροατία) – Γκιμαράες (Πορτογαλία) ή Πούσκας Ακαντέμια (Ουγγαρία)
Πόγκον (Πολωνία) ή Μπρόντμπι (Δανία) – Βασιλεία (Ελβετία) ή Κρουζέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)
Σεϊναγιόκι (Φινλανδία) ή Λίλεστρομ (Νορβηγία) – Άντβερπ (Βέλγιο) ή Ντρίτα (Κόσοβο)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Μακεντόνιγια (Βόρεια Μακεδονία) – Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) ή Μούρα (Σλοβενία)
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) – Τούζλα Σίτι (Βοσνία) ή Άλκμααρ (Ολλανδία)
Μπότεφ (Βουλγαρία) ή ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Κίζιλζαρ (Καζακστάν) ή Όσιγεκ (Κροατία)
Βικίνγκουρ (Νησιά Φερόε) ή Ντουνάισκα (Σλοβακία) – Σαμπούρταλο (Γεωργία) ή Στεάουα (Ρουμανία)
Ρουζομπερόκ (Σλοβακία) ή Ρίγα (Λετονία) – Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία) – Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) ή Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Έλφσμποργκ (Σουηδία) – Καϊράτ (Καζακστάν) ή Κισβάρντα (Ουγγαρία)
Άρης Λεμεσού (Κύπρος) ή Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Ραπίντ (Αυστρία) ή Λέχια (Πολωνία)
Λουγκάνο (Ελβετία) – Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) ή Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία)
Τβέντε (Ολλανδία) – Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Ζόρια (Ουκρανία) – Βλάζνια (Αλβανία) ή Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)
Κόπερ (Σλοβενία) ή Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) – ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) ή Κόνιασπορ (Τουρκία)
Σέπσι (Ρουμανία) ή Ολίμπια (Σλοβενία) – Ριέκα (Κροατία) ή Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
Φέχερβαρ (Ουγγαρία) ή Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) – Πέτροκουμπ (Μολδαβία) ή Λάτσι (Αλβανία)