Νίκησε 2-1 αλλά αποκλείστηκε ο Άρης

Δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου αγώνα

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Ο Άρης προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησε 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης, αλλά η ήττα με 2-0 στο Ισραήλ είχε ως αποτέλεσμα να έρθει ο αποκλεισμός για τους "κιτρίνους" στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Η εικόνα του πρώτου μέρους ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, που έψαξε το γκολ που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες τους για πρόκριση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους, απενεργοποίησαν τον Γκρέι και δεν επέτρεψαν στον Άρη να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση παρά το γεγονός πως οι "κίτρινοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας ωραίους συνδυασμούς και καλές συνεργασίες μπροστά.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτως στις αρχές του δεύτερου μέρους. Ο Άρης διατήρησε την κατοχή και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης. Και τα κατάφερε στο 60ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Γκρέι.

Ο προπονητής της Μακάμπι Ίβιτς, από την πλευρά του, θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και πέρασε τους Ζαχάβι και Γκολάρα με σκοπό να βελτιώσει την επιθετική εικόνα του. Κι ειδικά ο Ισραηλινός φορ τον δικαίωσε και με το παραπάνω, καθώς επτά λεπτά με την είσοδό του, βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα και πλάσαρε τον Ισπανό, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι παίκτες του Άρη δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Γκρέι στο 79' και τελικά δύο λεπτά αργότερα είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει καρπούς. Οι Οντουμπάτζο, Γκρέι συνεργάστηκαν άψογα, με τον Τζαμαϊκανό να βρίσκει με τακουνάκι τον Ντουκουρέ και τον τελευταίο να πλασάρει για το 2-1.

Σκόρερ: 60' πεν. Γκρέι, 81' Ντουκουρέ / 74' Ζαχάβι

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό (67' Μάνου Γκαρθία), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78' Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (68' Καμάτσο), Πάλμα (90 +5'), Γκρέι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετς, Μπίτον, Γεϊνί, Σάμποριτ, Ζεράλντες, Χόζες (78' Καντίλ), Γκλάζερ, Φαν Όβεριμ (90' Ρίκαν), Κανιχόβσκι (90' Νταν Μπίτον), Κούβας (66' Γκολάσα), Γιοβάνοβιτς (66' Ζάχαβι).