Σπορ

Με δεξί η Εθνική στο τουρνουά Ακρόπολις - Νίκησε στο ρελαντί 101-78 την Πολωνία

Με 24 πόντους από 12/19 βολές, 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Greek Freak, που πήρε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε 10 φάουλ

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Στο ρελαντί η Εθνική ομάδα στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις είχε την ουσία και επικράτησε με 101-78 της Πολωνίας, με καλά διαστήματα εν όψει των αγώνων με την Γεωργία (18/8 στις 21:00) και με την Τουρκία (19/8 επίσης στις 21:00) και φυσικά εν όψει Σερβίας (25/8 στις 21:00).

Οι Κώστας Σλούκας, Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησαν την Εθνική ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης, χρησιμοποίησε νέα σχήματα και συνεχίζει χωρίς τον Γιώργο Παπαγιάννη.

Με 24 πόντους από 12/19 βολές, 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Greek Freak, που πήρε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε 10 φάουλ και δεν έκανε ούτε ένα. Με 9/30 τρίποντα έκλεισε η Ελλάδα τον αγώνα και με 20 ασίστ για 12 λάθη.

Με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο άνοιξε το ματς ο Ιτούδης, που είδε τον Greek Freak να φθείρει τους αντιπάλους του με φάουλ και να σκοράρει τρίποντο για το 11-2 στο 4'.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 16-2, ενώ με τη δεύτερη πεντάδα η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά ψηλά, έως το 27-10 της περιόδου στην οποία είχε 6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 6/8 βολές.

Η αντίδραση της Πολωνίας ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με ένα εντυπωσιακό σερί 0-15 που μείωσε τη διαφορά στους τρεις σε τρία λεπτά!

Η επίθεση δεν λειτουργούσε, οι Πολωνοί άρχισαν να γίνονται ανταγωνιστικοί. Ο Ιτούδης πήρε timeout βελτιώθηκαν οι άμυνες και καλύτερες εκτελέσεις από Ντόρσεϊ - Παπαπέτρου (38-35 στο 17') η εθνική βελτίωσε την εικόνα της και έφτασε στο 48-35 από το νέο μακρινό σουτ του Αντετοκούνμπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα αποκατέστησε την τάξη και με τρίποντο του Κασελάκη για το 77-64 στο 33' και ένα λέι-απ του Σλούκα στην επόμενη φάση κράτησαν τον Γιάννη στον πάγκο και κάτω από τα 21 λεπτά, κρατώντας δυνάμεις και για τα υπόλοιπα παιχνίδια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78