Απόλλων Λεμεσού - Ολυμπιακός 1-1: Στο Γ.Καραϊσκάκης θα κριθεί η πρόκριση

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Όλα ανοιχτά είναι για τον Ολυμπιακό που μετά το 1-1 με ton Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο, θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League στον Πειραιά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 11ο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Πίττα, με το γκολ να ακυρώνεται καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 17ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι απάντησαν, με σουτ Κούντε από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να βρίσκει χτύπησε στη συμβολή του δοκών και να φεύγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι στο 18ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ, μετά από μακρινό σουτ του Κολ, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Σισέ ο Γιάνγκα εκμεταλλεύτηκε την κόντρα, βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ και τον πλάσαρε για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να βελτιώνει την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κούντε και ο Χουάνγκ ήταν αρκετά ενεργοί, όπως και τα δύο μπακ, ο Άβιλα και ο Ρέαμπτσουκ, οι οποίοι έκαναν συχνά ανεβάσματα. Στο 29ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Ο Σισέ συνδυάστηκε με τον Ρέαμπτσουκ από τα αριστερά. Ο Μολδαβός τροφοδότησε από τα αριστερά τον Ινμπομ Χουάνγκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε με το δεξί πόδι το κοντρόλ και πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς με το αριστερό για το 1-1. Ο Κορεάτης σκόραρε δηλαδή στην πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα.

επανάληψη

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο β' μέρος με μπροστά τον Χουάνγκ. Στο 53ο λεπτό είχε καλή στιγμή, με τον Ραντζέλοβιτς από κοντά να μην μπορεί να πιάσει κεφαλιά. Στη συνέχεια ακολούθησε πολιορκία των ερυθρόλευκων.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για πάει με άλλο αέρα στην επανάληψη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Άβιλα, Ρέαμπτσουκ, Μπα, Σισέ, Εμβιλά, Κούντε, Χουάνγκ, Ζινκερνάγκελ, Ραντζέλοβιτς, Αραμπί.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πέιμπερνς, Ρομπέρζ, Κάμας, Κυριάκου, Κολ, Φέλιξ, Πίττας, Γιάνγκα, Ντιγκινί.