Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος: Μακάμπι Τελ Αβίβ - Αρμάνι Μιλάνο 71-80

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε πιο έτοιμη απέναντι της Μακάμπι Τελ Αβίβ, της οποίας επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ (80-71), στο πρώτο παιχνίδι για το «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε το παιχνίδι με ενθουσιασμό, έτρεξε sτο γήπεδο και χάρη στα καλά ποσοστά στο τρίποντο (4/7 από τα 6μ75) βρήκε τον τρόπο να πάρει διψήφιο προβάδισμα με 24-12 στο 9'.

Η Αρμάνι βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ και στις επιστροφές, πήρε πολλά από τους ψηλούς της, ιδίως τον Τζαμπάολο Ρίτσι, ΝτεΣον Τόμας και Νικολό Μέλι. Οι τρεις τους έκαναν τη διαφορά για το +14 (42-56) του 30ού λεπτού, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη -από την περιφέρεια- τον Ναζ Μήτρου - Λονγκ, ο οποίος είχε 11 πόντους ως εκείνο το σημείο.

Η έλλειψη επικοινωνίας στην επίθεση και η κακή κυκλοφορία της μπάλας δεν επέτρεψαν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα στην τελευταία περίοδο, με την Αρμάνι Μιλάνο να διατηρεί με άνεση το προβάδισμα και να φτάνει δίχως πρόβλημα στη φιλική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 32-37, 42-56, 71-80.