Σπορ

Φινάλε με νίκη και καλή εμφάνιση για την Εθνική

Κέρδισε με 3-1 τη Βόρεια Ιρλανδία στη Ριζούπολη και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Nations League

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με υπέροχα γκολ από Μασούρα και Μάνταλο η Ελλάδα επικράτησε 3-1 της Β. Ιρλανδίας στη Ριζούπολη και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το φετινό Nations League αφού είχε ήδη εξασφαλίσει την άνοδο εδώ και δύο αγωνιστικές.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 14' με τον κεφαλιά του Πέλκα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του Φάρελ ο οποίος συγκρούστηκε με τον Φλάναγκαν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Βορειοϊρλανδοί απάντησαν γρήγορα καθώς, τέσσερα λεπτά αργότερα με σέντρα από τα αριστερά ο Λέιβερι βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε με σουτ σε 1-1.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και περιόρισαν την Εθνική, αλλά ουσιαστικά δεν απείλησαν την εστία του Βλαχοδήμου.

επανάληψη

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τον Γκουστάβο Πογέτ και στο 55' ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα, έκανε μερικά μέτρα κάθετα προς την περιοχή, έδωσε στον Μπακασέτα ο οποίος έδωσε δίπλα του στον Μασούρα που με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-1.

Η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και τελικά στο 80' ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα, κινήθηκε προς το χώρο του κέντρου, είχε το χώρο, έπιασε έναν τρομερό κεραυνό, η μπάλα πήρε φάλτσα, άλλαξε πορεία και έγινε το 3-1.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90+2' Γούτας), Μπακασέτας (76' Μπουχαλάκης), Μασούρας (76' Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67' Φούντας), Ιωαννίδης (67' Δουβίκας).

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Φάρελ, Μπράντλεϊ (68' Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (76' Φέργκιουσον), Μακνάιρ, Μακάν, Ντέιβις, Τόμπσον, Μαγκένις (76' ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (67' Γουάιτ).