Σπορ

Basket League, ΠΑΟΚ – Άρης 88-66: Επικράτησε στο σπίτι του ο οικοδεσπότης

Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε επί του Άρη στο κλειστό της Πυλαίας με 88-66, στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League.

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 88-66 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες των γηπεδούχων που έπαιξαν στον αγώνα.

Η ομάδα του Καστρίτη μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-12 με τρίποντο του Χόρχλερ και δίποντο του Νετζήπογλου. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 16-17 με διαδοχικούς πόντους του Φράνκε. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-21 με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να ισοφαρίζει σε 21-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στο 28-21 με τον Πόλεϊ. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσε στους επτά πόντους αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ. Ο Κέλι διαμόρφωσε το 40-28 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γκούντγουιν με βολές μείωσε στους δέκα πόντους με τον Σχίζα να διαμορφώνει το 47-35 του ημιχρόνου.

Ο Άρης μάζεψε τη διαφορά (50-46) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Χρηστίδης με δίποντο και ο Χαντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφτασε στο 57-46 με τον Καστρίτη να καλεί τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους υπέρ του ΠΑΟΚ με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-50 με δίποντο του Χαντς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +21 (71-50) στο ξεκίνημα της τελευταία περιόδου. Ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά αλλά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να είναι εύστοχη διαμορφώνοντας το 84-60 με τον Ράιλι. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66