Τένις: Θρίαμβος για την M. Σάκκαρη και πρόκριση στους «8» του Guadalajara Open

Εξαιρετική η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-3) της Ντάνιελ Κόλινς

Θρίαμβος για τη Μαρία Σάκκαρη στο Guadalajara Open
Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Στα προημιτελικά της Γουαδαλαχάρα βρίσκεται η Μαρία Σάκκαρη, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή. Η Ελληνίδα αθλήτρια, μετά από ένα εξαιρετικό ματς, έφερε τα... πάνω κάτω και κέρδισε την Ντάνιελ Κόλινς (5-7, 6-3, 6-3 σε 2 ώρες και 17 λεπτά) και αύριο παίζει «τελικό» στα προημιτελικά με την Βερόνικα Κουντερμέτοβα, καθώς η νικήτρια θα πάρει το τελευταίο εισιτήριο για το WTA Finals!

Ναι, η Μαρία Σάκκαρη στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Νο12 στον κόσμο), με την νικήτρια να σφραγίζει το εισιτήριο για τα WTA Finals του Τέξας

Η Ελληνίδα αθλήτρια (Νο 6 στον κόσμο) κατάφερε αυτή τη μεγάλη ανατροπή με την Κόλινς και βρέθηκε στο σημείο που της αξίζει

Όπως επισημαίνει το in.gr, ήταν ένα περίεργο παιχνίδι για την Μαρία Σάκκαρη, η οποία αρχικά έχασε μέσα από τα χέρια της το πρώτο σετ, κάτι που θα μπορούσε να της στοιχίσει. Στην συνέχεια ωστόσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πήρε την νίκη…

Η Σάκκαρη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, ξεφεύγοντας με 1-3 στο πρώτο σετ, με την Κόλινς ωστόσο να απαντάει άμεσα με δικό της break και να ισοφαρίζει σε 3-3. Η Ελληνίδα τενίστρια απάντησε εκ νέου με δικό της break και ξέφυγε με 3-5. Η Κόλινς όμως έδειξε χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο και πήρε τα 4 επόμενα game, κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη μπήκε πάλι με φόρα και κάνοντας ξανά break ξέφυγε με 2-0. Αυτό αποδείχθηκε και καθοριστικό για την συνέχεια, αφού έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της έκανε ακόμα ένα break, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο τενίστριες να φτάνουν στο 4-3 κρατώντας το σερβίς τους. Στο 8o game ωστόσο η Σάκκαρη κατάφερε να σπάσει το σερβίς της Κόλινς, παίρνοντας προβάδισμα με 5-3. Αυτό αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού στην συνέχεια κράτησε το σερβίς της και κατάφερε να πάρει το σετ με 6-3 και μαζί την πρόκριση.