WTA Finals: Με νίκη ξεκίνησε η Σάκκαρη

Μετά από δυο ώρες και 14 λεπτά μεγάλης μάχης, επιβλήθηκε της Πεγκούλα με 7-6 (6), 7-6 (4)

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

H Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο την παρουσία της στα WTA Finals, στο Φορτ Γουόρθ στο Τέξας, επικρατώντας στον πρώτο της αγώνα της Τζέσικα Πεγκούλα και παίρνοντας «εκδίκηση» από την Αμερικανίδα για την ήττα της πριν μερικές ημέρες, στον τελικό της Γουαδαλαχάρα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το 1-0 στο φετινό τουρνουά και μπήκε στη διεκδικήση ενός εισιτήριου, που οδηγεί στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Μετά από δυο ώρες και 14 λεπτά μεγάλης μάχης, η Σάκκαρη επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 7-6 (6), 7-6 (4) και χρειάζεται ακόμη μια νίκη στα επόμενα δυο ματς της (απέναντι σε Ζαμπέρ και Σαμπαλένκα), για να εξασφαλίσει τη θέση της στα ημιτελικά των WTA Finals.

«Είμαι πολύ χαρούμενη που νίκησα, τα ματς δεν είναι ποτέ εύκολα κόντρα στην Τζέσικα. Έπρεπε να παλέψω και να διατηρήσω την εμπιστοσύνη στο παιχνίδι μου», σχολίασε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, λίγο μετά το τέλος του αγώνα, που διεξήχθη παρουσία μόλις 1.000 θεατών, στο χωρητικότητας 14.000 θέσεων, «Dickies Arena».