Euroleague: Ζέλικο και Ιωάννης πίκραναν τους «πράσινους»

Η Παρτιζάν με δύο βολές 5΄΄ πριν το τέλος στέρησε από τον Παναθηναϊκό τη δεύτερη νικη του την Ευρώπη

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Οι παθογένειες που παρουσιάζει από την αρχή της περιόδου και τα διαιτητικά λάθη στέρησαν από τον Παναθηναϊκό την πρώτη του νίκη στην Euroleague, όπου για την έκτη αγωνιστική ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Παρτιζάν των Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου 89-91.

Η πρώτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική για τον Παναθηναϊκό καθώς βρέθηκε να χάνει μέχρι και με διαφορά 18 πόντων, με 13-31 στο 9΄.

Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι προσπάθησανα και μείωσαν στους 9 πόντους στο 28-37 του 15’, αλλά και πάλι η Παρτιζάν βρήκε λύσεις από τον Πάντερ και τελείωσε το πρώτο μέρος με 41-54 και τον Αμερικανό να έχει 20 πόντους

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό κυρίως πιέζοντας στο κατέβασμα της μπάλας και με το Καλαϊτζάκη να περιορίζει τον Πάντερ κατάφερε να μειώσει στο πόντο με 57-58 στο 24’.

Η Παρτιζάν βρήκε λύσεις από τους Λεσόρ και ΛεΝτέι διατηρούσε το προβάδισμα τελειώνοντας την περίοδο με 64-68.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ντέρμι καθώς οι «πράσινοι» μείωσαν στους 2 πόντους (70-72 στο 31’) και τότε απόντος του Καλαϊτζάκη από την πεντάδα ο Πάντερ βρήκε ξανά μετά από ώρα το δρόμο για το καλάθι με την Παρτιζάν να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων 78-88 στο 37’, ενώ το ματς διακόπηκε για δέκα λεπτά εξαιτίας της ρίψης αντικειμένων και ενός μπουκαλιού με νερό για λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών.

Με το ξεκίνημα οι Σέρβοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 84-88 στα 47’’, αλλά με δύο βολές του Άντζουσιτς στα 5’’ η Παρτιζάν καθάρισε τη νίκη με το τελικό 89-91 και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα..

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 41-54, 64-68, 89-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Ουόλτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λι 4 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 23/29 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λεσόρ 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).