Euroleague: Λύγισε από τη Μακάμπι στην τέταρτη περίοδο

Ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ με 90-84

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Λύγισε στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός αφού υπέπεσε σε λάθη και είχε κακές επιλογές στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε τελικά από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ μρ 90-84. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα του στη Euroλeague.

Ο Ολυμπιακος ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 3-7 στο 4' ... με μαέστρο το Γουόκαπ έφτασε τις πέντε ασίστ στο μέσο της περιόδου.

Ο Μπάλντουιν ωστόσο «πυροβολούσε» έξω από τα 6,75 ήταν και έβαλε τρία τρίποντα για το 11-15 στο 6'.

Η είσοδος του Σλούκα διατήρησε μπροστά τον Ολυμπιακό με 14-18 στο 8΄ αλλά τα συνεχόμενα περιφερειακά σουτ της Μακάμπι έφεραν ένα 8-2 και της έδωσαν το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με το Σλούκα να σκοράρει για τον Ολυμπιακό και να κοντράρει στα ίσα τη Μακάμπι σε ένα δεκάλεπτο ντέρμπι με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-45.

Το δεύτερο μέρος άνοιξε με δίποντο του Κάναν, Βεζένκοβ και Παπανικολάου έκαναν για το 46-56, όμως το δεύτερο αντιαθλητικό του Κάναν τον έστειλε στα αποδυτήρια στο 26' και η Μακάμπι πήρε από αυτή τη φάση τέσσερις πόντους για να μειώσει στους έξι. Εκεί οι Βεζένκοβ - Λαρεντζάκης απάντησαν με ένα 2-7 για το +11, ο Παπανικολάου έβαλε τρίποντο για το 56-66 και η Μακάμπι συνέχισε να τα περιμένει όλα από τον Μπάλντουιν που ήταν σπουδαίος, αλλά απελπιστικά μόνος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι έκανε ένα γρήγορο 10-2 και πήρε το προβάδισμα 73-71 με τρίποντο του Μάρτιν από τη γωνία. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout, ο Λαρεντζάκης σκόραρε για το 73-74, όμως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέρρευσε.

Η Μακάμπι έτρεξε ένα 7-0 για το +6 (80-74), με τον Λαρεντζάκη να βάζει κι άλλο τρίποντο για το 80-77, αλλά τους Πειραιώτες να μένουν εκεί και να λυγίζουν από μία ομάδα που άξιζε περισσότερο τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2