Μουντιάλ 2022: Η Βραζιλία «χόρεψε σάμπα» τη Σερβία

Νίκησε 2-0 με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Με εκπληκτική απόδοση στο β΄ ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον, η Βραζιλία νίκησε 2-0 τη Σερβία σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο άσος της Τότεναμ σκόραρε στο 62ο και το 73ο λεπτό και η «Σελεσάο» ανέβηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου, μαζί με την Ελβετία, αφήνοντας πίσω τη Σερβία και το Καμερούν.

Στο πρώτο μέρος η Βραζιλία είχε την κατοχή της μπάλας και οι Σέρβοι προσπαθούν να αμυνθούν και να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων. Η σημαντικότερη προσπάθεια της σελεσάο έγινε στο 14ο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

Ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς ήταν εκεί όπου χρειάστηκε. Δηλαδή στα σουτ των Κασεμίρο στο 21' και Ραφίνια στο 35', ενώ πρόλαβε με ωραία έξοδο τον Βινίσιους πριν απειλήσει στο 28'. Τελευταία τελική προσπάθεια των Βραζιλιάνων ήταν στο 41', όταν το σουτ του Βινίσιους μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Βραζιλία ανέβασε ταχύτητα αφού έκλεψε την μπάλα από τον Γκούντελι μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Σέρβος κίπερ τον σταμάτησε σε θέση τετ-α-τετ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Νεϊμάρ είδε μια εκτέλεση φάουλ να κόβεται από το τείχος, ενώ στο 55' ένα σουτ μέσα από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά πριν το γκολ των Βραζιλιάνων, ο Άλεξ Σάντρο με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάνια Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, ένα σουτ που αν είχε βρει στόχο, δύσκολα θα είχε αποσοβηθεί.

Στο 62΄ ήρθε το γκολ και η λύτρωση για τη Σελεσάο, ενώ οι Σέρβοι αντέδρασαν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό, όμως ο Μαρκίνιος απομάκρυνε την κεφαλιά του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς.

Στο 73ο λεπτό ο Ρισάρλισον με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ έκανε το 2-0 τελειώνοντας τα όνειρα τη Σερβίας για κάτι καλύτερο στον αγώνα.

Μετά το δεύτερο γκολ όμως οι Σέρβοι παραδόθηκαν στις ορέξεις της απίθανης σελεσάο που στο δεύτερο μέρος παρέδωσαν υπέροχη παράσταση και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ο Κασεμίρο έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 82', αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτή ήταν η καλύτερη επιθετική προσπάθεια της σελεσάο στο τελευταίο κομμάτι του ματς.

Βραζιλία: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (75' Φρεντ), Ραφίνια, Νεϊμάρ (80' Άντονι), Βινίσιους (76' Βινίσιους), Ρισάρλισον (79' Ζεσούς).

Σερβία: Βάνια Μίλινκοβιτς - Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (57' Ράντονιτς), Λούκιτς (66' Λάζοβιτς), Γκούντελι (57' Ίλιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, Μλαντένοβιτς (66' Βλάχοβιτς), Τάντιντς, Μίτροβιτς