Basket League: 100αρης ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πάτρα

Με εκπλητικά ποσοστά νικησε 100-72 τον Προμηθέα

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Εϋκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στην Πάτρα που νίκησε 100-72 Προμηθέα και πλέον πηγαίνει στο ντέρμπι των αιωνίων όπου θσ υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Σακίλ ΜακΚίσικ (22 πόντοι, 2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Σάσα Βεζένκοβ (22 πόντοι, 5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να τους απειλήσουν.

ΜακΚίσικ και Μπλακ πυροβολούσαν ασταμάτητα και στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 18-23 με σκορ που θα ζήλευε και το ΝΒΑ καθώς οι δύο ομάδες είχαν 8/8 τρίποντα!

Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 18-28 του 7΄ σε 18-35 και εκεί ουσιαστικά έληξε το παιχνίδι με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Ο Μπαρτζώκας έκανε ροτέισον και ο Ολυμπαικός διατήρησε τη διαφορά φτάνοντας στο ημίχρονο με διαφορά 20 πόντων στο 37-57 κατεβάζοντας και ταχύτητα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε επιθετικά έβαλε 4/4 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 25.

ΜακΚίσικ, Φαλ και τον Βεζένκοβ έστειλαν το σκορ στο 48-85 στο 28'. Το ματς στην συνέχεια... έγινε αγώνας επίδειξης με τους Πειραιώτες να χαρίζουν απίθανο θέαμα σε όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-88, 72-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), Βεζένκοβ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4