Μουντιάλ 2022: Άνετη νίκη για την Ολλανδία επί του Κατάρ

Κέρδισαν 2-0 και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Δεν δυσκολεύτηκε η Ολλανδια να καταβάλει την αντίσταση του Κατάρ και με γκολ των Χάκπο και Φρένκι ντε Γιονγκ, πήρε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο και σφράγισε το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ.

Η Ολλανδία μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με τους διοργανωτές να βρίσκονται σε θέση άμυνας και να αρκούνται σε κάποιες ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Στο 26΄ ο Χαπκο βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 1-0 και έγινε ο πρώτος Ολλανδός ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε όλα τα ματς της φάσης των ομίλων σε ένα Μουντιάλ.

Το Κατάρ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως στημένες φάσεις αλλά χωρίς επιτυχία και όποτε χρειάστει να επέμβει ο Νόπερτ ήταν παρών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους «οράνιε» να σκοράρουν. Ο Κλάασεν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ντεπάι έκανε άνετα το κοντρόλ και το πλασέ, με τον Μπαρσάμ να αποκρούει αλλά τον Φρένκι ντε Γιονγκ να σκοράρει το 2-0.

Το γκολ αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός και στο 65ο λεπτό άρχισε η ώρα για τις πρώτες αλλαγές από τους δύο προπονητές, με την Ολλανδία να βρίσκει πάντως και τρίτο γκολ στο 68' με τον Μπέρχαους αλλά να μη μετράει αφού είχε προηγηθεί χέρι του Χάκπο στην αρχή της φάσης (έγινε έλεγχος μέσω VAR).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντάμφρις, Ντε Ρον (83' Κόπμαϊνερς), Φρένκι ντε Γιονγκ (87' Τέιλορ), Μπλιντ, Κλάασεν (66' Μπέρχαους), Ντεπάι (66' Γιάνσεν), Χάκπο (83' Βέγκχορστ)

ΚΑΤΑΡ: Μπαρσάμ, Ισμαΐλ (85' Αλ Καντέρ), Μιγκέλ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ, Αλ-Χαϊντός (65' Ασανταλιά), Μαντιμπό (65' Μουντιάφ), Χατέμ (85' Αλαελντίν), Αλί (65' Μουντάρι) Αφίφ