Μουντιάλ 2022: Νίκη-πρόκριση για τις ΗΠΑ επί του Ιράν

Θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία στους «16»

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Νίκη-πρόκριση πέτυχαν οι ΗΠΑ επί του 1-0 επί του Ιράν και πήραν το εισητήριο για τους «16» όπου θα αντιμετωπίσυν την Ολλανδία.

Το Ιράν είχε την πρώτη καλή επίθεση του αγώνα αλλά οιι Αμερικανοί είχαν την πρωτβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και δεν απειλήθηκαν άλλη φορά.

Στο 38΄ ο Σερζίνιο Ντεστ, έκανε κίνηση από δεξιά στην πλάτη της άμυνας πήρε την πάσα από τον πολύ καλό Γουένστον Μακένι και με το κεφάλι τροφοδότησε τον Κρίστιαν Πούλισικ ο οποιος σκόραρε από κοντά

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή και για το Ιράν που είχε μία ακίνδυνη κεφαλιά στο 52'. Οι αλλαγές των δύο ομάδων έριξε λίγο το τέμπο και αύξησε τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Το Ιράν είχε την κυκλοφορία αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τις ΗΠΑ, Ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα στο 98΄΄ οι Ιρανοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι.

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Ραζεϊάν, Μ. Χοσεϊνί, Πουραλιγκαντζί, Μοχαμαντί (45+2' Καριμί), Νουρολαχί (71' Νουρολαχί), Εζατολαχί, Χατζισαφί (71' Τζαλαλί), Γκολιζαντέχ (78' Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46' Γκοντός), Ταρεμί

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (82' Μουρ), Κάρτερ Βίκερς, Ριμ, Ρόμπινσον, Μακένι (64' Ακόστα), Άνταμς, Μουσά, Γουεά (82' Ζίμερμαν), Σάρτζεντ (78' Ράιτ), Πούλισικ (46' Άαρονσον)