Μουντιάλ 2022: Νίκη πρόκριση για την Ελβετία

Το παιχνίδι που είχε τα πάντα, γκολ, ένταση, φάσεις, ευκαιρίες

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Η Ελβετία έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σερβία σε ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια του Μουντιάλ 2022 και με ανατροπή στην ανατροπή πήρε τη νίκη 3-2 που την πλάσαρε στη 2η θέση του 7ου ομίλου, πίσω μόνο από τη Βραζιλία. Η Πορτογαλία επόμενος αντίπαλος την προσεχή Τρίτη.

Στο 20΄ ο Σακίρι έγραψε το 1-0 με σουτ εντός περιοχής, οι Σέρβοι απάντησαν με τον Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς και τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, αμφότεροι από ασίστ του Ντούσαν Τάντιτς.

Οι Ελβετοί ισοφάρισαν με τον Εμπολό από κοντά έκανε το 2-2 στο 44'.

Η Ελβετία μπήκε καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και με γκολ του Φρόιλερ στο 48' αγκάλιασαν τη νικη και την πρόκριση.

Η Ελβετία είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, κάτι που εκνεύρισε τους Σέρβους και όταν στο 68' ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μίτροβιτς (δεν υπήρχε παράβαση). Εκεί απειλήθηκε γενικότερη σύρραξη αλλά στη συνέχεια ηρέμησαν τα πνεύματα.

Η πιο επικίνδυνη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο του «Σταδίου 974» παρέμεινε η Ελβετία, αλλά αυτήν τη φορά στην κόντρα ή με στημένες φάσεις. Το 3-2 παρέμεινε μέχρι τέλους (με τις καθυστερήσεις να περιλαμβάνουν και μία σύρραξη) κι έστειλε τους Ελβετούς στα νοκ άουτ απέναντι στην Πορτογαλία.

ΣΕΡΒΙΑ: Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς (55' Γκούντελ), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68' Μακσίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78' Τζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55' Γιόβιτς)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Βιντμέρ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (69' Ζακάρια), Σο (69' Φερνάντες), Βάργκας (83' Φάσναχτ), Εμπολό (90+6' Οκαφόρ)