Σπορ

Μουντιάλ 2022: Πρόκριση - θρίλερ της Αργεντινής στους «8»

Η Αργεντινή νίκησε την Αυστραλία 2-1 και δίνει ραντεβού στα προημιτελικά με την Ολλανδία την Παρασκευή 09/12

Μουντιάλ 2022, Πρόκριση - θρίλερ της Αργεντινής στους «8»
Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Ήταν το φαβορί και είχε απέναντι την Αυστραλία η οποία ήταν ανταγωνιστική για 35 λεπτά, αλλά... μέχρι εκεί! Στο χιλιοστό ματς της καριέρας του, ο Μέσι με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μάθιου Ράιαν με το λυτρωτικό γκολ που άνοιξε το σκορ (35’).

Με αυτό το γκολ, ο Μέσι έφτασε τα εννέα σε Μουντιάλ και ξεπέρασε τους Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και Γκιγιέρμο Στάμπιλε (από οκτώ γκολ έκαστος), όντας μόλις ένα μακριά από τον σούπερ σκόρερ της Αργεντινής στη διοργάνωση, Γκαμπριέλ Μπατιστούτα (10).

Η Αργεντινή είχε την κατοχή της μπάλας (61% στο πρώτο 45λεπτο) και ήταν αυτή που περισσότερο κυνήγησε τις ευκαιρίες και το γκολ, σε αντίθεση με την παθητική Αυστραλία.

Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, μέχρι που ο τερματοφύλακας της Αυστραλίας, Μάθιου Ράιαν, προσπάθησε να ντριμπλάρει Ροντρίγκο ντε Πολ και Άλβαρες στη μικρή περιοχή, ο δεύτερος του έκλεψε την μπάλα και την πλάσαρε στην κενή εστία, βάζοντας, θεωρητικά τουλάχιστον, τη σφραγίδα της πρόκρισης για την Αργεντινή (57’).

Όμως, η Αυστραλία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Κρεγκ Γκούντγουϊν, δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Έντσο Φερνάντες, άλλαξε εντελώς πορεία και κατέληξε στη γωνία του ανήμπορού να αντιδράσει Μαρτίνες (77’)!

Από το πουθενά οι Αυστραλοί μπήκαν και πάλι στο ματς και τέσσερα λεπτά αργότερα, βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Αζίζ Μπέχιτς, αλλά προτού εκτελέσει εξ επαφής τον Μαρτίνες, ο έτερος Μαρτίνες της ομάδας, έστειλε την μπάλα κόρνερ με τάκλιν...

Αργεντινή: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (80’ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (72’ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Φερνάντες, ΜακΆλιστερ (80’ Παλάσιος), Άλβαρες (71’ Λαουτάρο Μαρτίνες), Μέσι, Γκόμες (50’ Λισάντρο Μαρτίνες).

Αυστραλία: Ράιαν, Ντέγκενεκ (72’ Κάρατσιτς), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι (72’ Κουόλ), Μούι, Ιρβάιν, Μπάκους (58’ Χρούστιτς), ΜακΓκρι (58’ Γκούντγουϊν), Ντιούκ (72’ ΜακΛάρεν).