Σπορ

Μουντιάλ 2022: «Τρένο» πέρασε η Γαλλία στους «8» και στοχεύει πλέον τελικό

Οι «Τρικολόρ» νίκησαν την Πολωνία με 3-1, με δύο εντυπωσιακά γκολ του Εμπαπέ κι ένα τέρμα του Ζιρού.

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Η Γαλλία έπαιξε ως παγκόσμια πρωταθλήτρια απέναντι στην εξαιρετική Πολωνία και θριάμβευσε με σκορ 3-1, χάρη σε δύο εκπληκτικά γκολ του Εμπαπέ και ένα εντυπωσιακό σε εκτέλεση τέρμα από τον Ζιρού. Έτσι, προσφέροντας θέαμα και έχοντας ουσία και αποτελεσματικότητα στον παιχνίδι τους οι «Τρικολόρ» του Ντιντιέ Ντεσάμπ πήραν δίκαια το εισιτήριο για τους «8» του Μουντιάλ.

από τα πρώτα λεπτά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με το πρώτο 20λεπτο να βρίσκει τους παίκτες του Ντεσάμπ να πατούν συχνά στην περιοχή της Πολωνίας και να έχουν αρκετές τελικές προσπάθειες ενώ αντιθέτως οι Πολωνοί στο 21ο λεπτό απείλησε με δυνατό σουτ του Λεβαντόβσκι. Μεγάλη φάση έγινε στο 25ο λεπτό με σπουδαίες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό.

Στην συνέχεια η έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ζιρού και στο 35ο λεπτό με τον Εμπαπέ μετά από εντυπωσιακή σόλο ενέργεια του επιθετικού της Παρί Σεν Ζερμαίν, για να ακολουθήσει στο 38ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία των Πολωνών.

Όμως, στο 44ο λεπτό οι «Τρικολόρ» έκαναν το 1-0 όταν ο Εμπαπέ βρήκε τον Ζιρού μέσα στη μεγάλη περιοχή και εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σέσνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γκριεζμάν (48'), Εμπαπέ (56') και Ζιρού (66') είχαν καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0, με την Πολωνία να είναι ανύπαρκτη επιθετικά παρά την παρουσία του Μίλικ ως παρτενέρ του Λεβαντόβσκι στην επίθεση ως «διπλή απειλή» για την εστία των Γάλλων.

Στο 74ο λεπτό οι «μπλε» βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα με συνεργασία των Γκριεζμάν, Ζιρού και Ντεμπελέ, με τον τελευταίο να βρίσκει με διαγώνια πάσα τον Εμπαπέ και εκείνος με ασύλληπτο δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει το 2-0.

Όμως, και οι δυο ομάδες συνέχισαν να παίζουν επιθετικά με στόχο το τέρμα και ήταν προφανές που δεν είχε διαμορφωθεί το τελικό σκόρ αφού δεν είχαν πει την «τελευταία τους κουβέντα», τα δύο μεγάλα αστέρια: Εμπαπέ και Λεβαντόβσκι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα (90+1') ο Τουράμ βρήκε τον Εμπαπέ και εκείνος με διαγώνι σουτ-κεραυνό με το δεξί του πόδι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Σέσνι, γράφοντας το 3-0 υπερ της Γαλλίας.

Σχεδόν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων η Πολωνία σημείωσε το γκολ της τιμής με τον Λεβαντόβσκι, μετά από διπλή εκτέλεση πέναλτι καθώς Ουπαμεκανό έκανε χέρι όπως φάνηκε καθαρά μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Όμως, ο Λορίς απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση (είχε και τα δύο πόδια του εκτός τελικής γραμμής) και ο Λεβαντόβσκι με πείσμα και επιμονή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-1), το οποίο έστειλε την Γαλλία στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (90' Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί (66' Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (76' Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (76' Τουράμ)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (87' Μπέντναρεκ), Μπερεσίνσκι, Φρανκόβσκι (87' Γκροσίτσκι), Σιμάνσκι (64' Μίλικ), Κριχόβιακ (71' Μπιέλικ), Ζιελίνσκι, Καμίνσκι (71' Ζαλέβσκι), Λεβαντόβσκι