Σπορ

Basket League: Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι

Νίκησε 68-66 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Ένα ντέρμπι από τα παλιά έγινε το βράδυ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη με 68-66 επί του Παναθηναϊκού για την 8η αγωνιστική της Basket League και να είναι αγκαλιά με την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο καλά στον αγώνα και βρέθηκε μπροστά 24-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη ο Παπαγιάννης άρχισε να σκοράρει ακόμη και τρίποντο, και ο Παναθηναϊκός άλλαξε το ρου του αγώνα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 12΄το σκορ έγινε 26-27 στο 12', και εκανε ένα επιμέρους σκορ 11-24 στη δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο 10λεπτο το ματς ήταν ντέρμπι, κάπως έτσι ξεκίνησε και το τέταρτο μέχρι το 33΄ όταν ο Ολυμπιακός πήρε βραχεία κεφαλή με πέντε πόντους.

Τρίποντο του Σλούκα έκανε το 60-56 και μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, πριν ο Φαλ σκοράρει για το 62-57 και βάλει και γκολ-φάουλ για το 65-59.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 4-0 του Παναθηναϊκού, ο Σλούκας σκόραρε ξανά για το 65-63, πριν ο Βεζένκοβ βάλει 2/2 βολές και ο Μπέικον σκοράρει τρίποντο με ταμπλό σε ένα θρίλερ για γερά νεύρα. Ο Πίτερς είχε 1/2 βολές για το 68-66 και στην τελευταία επίθεση ο Μπέικον πήρε τη μπάλα, διέσχισε το γήπεδο, αλλά αστόχησε σε δύσκολο σουτ που θα έδινε την νίκη στους φιλοξενούμενους.