Premier League: Τρομερή ανατροπή της Σίτι επί της Τότεναμ (4-2)

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Η Μάντσεστερ Σίτι «γύρισε το διακόπτη» στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέσα σε 19 λεπτά μετέτρεψε το εις βάρος της 0-2 του πρώτου 45λεπτου από την Τότεναμ σε 4-2, πανηγυρίζοντας μία τεράστια νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε η εξ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ριάντ Μαχρέζ, ο οποίος είχε δύο γκολ και μία ασίστ.

Νίκη, που έφερε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, αλλά με ματς περισσότερο από τους «κανονιέρηδες». Οι Λονδρέζοι από την πλευρά τους έδειξαν για 45 λεπτά ότι ήταν έτοιμοι να κάνουν το 3Χ3 απέναντι στους «πολίτες», μετά το 1-0 και 3-2 της περασμένης σεζόν, αλλά δεν πήραν ούτε βαθμό και μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Άρσεναλ έφυγαν με «σκυμμένα τα κεφάλια» και από το «Έτιχαντ»!

Η Σίτι παρά την «ψυχρολουσία» των τελευταίων λεπτών του πρώτου μέρους, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει σε μία τρομερή ανατροπή και να δώσει ένα τέλος στο σερί των δύο ηττών που προερχόταν σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ από τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σαουθάμπτον.

Για να συμβεί αυτό συνέβαλλε τα μέγιστα ο Μαχρέζ, ο οποίος σκόραρε στο 64΄ (έγινε το 3-2) και στο 89΄ (σφράγισε τη νίκη), ενώ νωρίτερα είχε δώσει την ασίστ στον Χάαλαντ στο 53΄, για το γκολ της ισοφάρισης (2-2).

Τα αποτελέσματα, η συνολική βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Φούλαμ - Τσέλσι 2-1
(25΄ Γουίλιαν, 73΄ Κάρλος Βινίσιους - 47΄ Κουλιμπαλί)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1