Ολλανδία: Γκολ ο Παυλίδης, δεύτερη η Αλκμααρ

Ο Ελληνας φορ ήταν βασικός, όπως και ο Παντελής Χατζηδιάκος, και ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 56ο λεπτό.

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να σημειώνει το πέμπτο φετινό του τέρμα (σε μόλις εννέα συμμετοχές στο πρωτάθλημα, αφού έμεινε μεγάλο διάστημα εκτός λόγω τραυματισμού), η Αλκμααρ επικράτησε 3-1 της Φορτούνα Σιτάρντ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ολλανικού πρωταθλήματος.

Νωρίτερα, η ΑΖ είχε προηγηθεί μόλις στο 4΄ με τον Ντε Βιτ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 11΄ με πέναλτι του Μπουράκ Γιλμάζ, αλλά ένα αυτογκόλ του Τσίμο Ναβάρο (24΄) και το τέρμα του Παυλίδη χάρισαν τη νίκη στην Αλκμααρ, η οποία εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι της Φέγενορντ με τον Αγιαξ και πλησίασε στο -2 από την κορυφή.

Στις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στην Eredivisie σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Εξέλσιορ-Φόλενταμ 2-0

Ναϊμέγκεν-Εμεν 3-1

Καμπούρ-Σπάρτα Ρότερνταμ 0-3

Αϊντχόφεν-Φίτεσε 1-0

Χέρενφεν-Χρόνινγκεν 3-1

Τβέντε-Ουτρέχτη 2-0

Φέγενορντ-Αγιαξ 1-1

Αλκμααρ-Φορτούνα Σιτάρντ 3-1