Euroleague: Ηττήθηκε στο τέλος 78-76 από την Αρμάνι ο Παναθηναϊκός

Δύο εύστοχες βολές του Νικολό Μέλι 11 δευτερόλεπτα πριν τέλος έδωσαν τη νίκη στους Ιταλούς

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

O Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά στο τέλος έδειξε τάσεις αυτοχειρίας φεύγοντας χωρίς νίκη και από το Μιλάνο, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» των πολλών απουσιών ηττήθηκαν 78-76 από την Αρμάνι, υπέστησαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 8-17. Στον αντίποδα οι Ιταλοί πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους και ανέβηκαν στο 9-15.

Η ευστοχία του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), σε συνδυασμό με τη διάθεση που έδειξε η ομάδα στην άμυνα, βοήθησε τους «πράσινους» να παρουσιάσουν μία βελτιωμένη εικόνα και στο 5΄ να προηγηθούν με 13-8. Ωστόσο, ο έλεγχος των ριμπάουντ από τους Ιταλούς έδωσε στην Αρμάνι την ώθηση να πλησιάσει και να κλείσει την περίοδο στο -1 (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έχασε τον ρυθμό του, είδε την Αρμάνι να βρίσκει το «ζεστό χέρι» της από τα 6,75 και να χτίζει διαφορές, αλλά με τον Ουίλιαμς να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση (17π. στο ημ. με 3/3δ., 3/5τρ., 2/2β.), τη στιγμή που ήρθαν κάποια αμυντικά ξεσπάσματα, το «τριφύλλι» δεν άφησε τους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έγραψαν το υπέρ τους 36-28 στο 15΄, πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με επιμέρους σκορ 4-11 και κλείσει το ημίχρονο στο -1 (40-39).

Οι «πράσινοι» αψήφισαν τα σερί τρίποντα της Αρμάνι και του Νέιπιερ στην τρίτη περίοδο και ακόμη κι όταν βρέθηκε στο -8 στο 28΄ (61-53), είχε τις λύσεις και το πλάνο να ροκανίσει τη διαφορά και να παραμείνει σε ανταγωνιστική θέση μέχρι το 30΄ (64-60). Οι «πράσινοι» έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν βρέθηκαν στο -6 (70-64), αλλά με τον Γουίλιαμς να αφυπνίζεται επιθετικά μείωσε σε 70-68 στο 33΄. Ωστόσο, ο Ντέιβις κυριάρχησε στην αντίπαλη ρακέτα, δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Μάταια, όμως, καθώς ο Παναθηναϊκός πίεσε και με τον Λι να βρίσκει το μακρινό σουτ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 76-76 στο 39΄. Ο Μέλι αξιοποίησε τις δύο βολές που κέρδισε από το πέμπτο φάουλ του Παπαγιάννη (78-76 στα 12΄΄ για τη λήξη), με τον Σερέλη να εμπιστεύεται τον Μπέικον στην τελευταία επίθεση. Ωστόσο, ο 27χρονος φόργουορντ δεν βρήκε στόχο σε σουτ εκτός ισορροπίας, καταδικάζοντας τον Παναθηναϊκό σε νέα ήττα...

Ο Παναθηναϊκός λύγισε στα τελευταία δευτερόλεπτα από δύο βολές του Νικολό Μέλι στα 11.6'' για το τέλος (78-76). Στο σίδερο το σουτ του Ντουέιν Μπέικον στην εκπνοή.

Ο Ντουέιν Μπέικον πήρε την ευθύνη σε isolation, έκανε το σουτ εκτός ισορροπίας, αλλά αυτό ήταν κοντό, κατέληξε στο σίδερο και έγραψε τον επίλογο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο - Νέντοβιτς - Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 16 (8/11 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 2, Λουαού - Καμπαρό 1 (0/5 σουτ, 3 λάθη), Μήτρου - Λονγκ 2, Τονούτ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μέλι 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 2 (3 ριμπάουντ), Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λι 13 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 βολές), Γουίλιαμς 21 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τόμας 5 (1/5 τρίποντα), Μπέικον 14 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές), Πονίτκα 3 (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2.