Μπάσκετ: Κυπελλούχος στις γυναίκες ο Παναθηναϊκός

Νίκησε με ανατροπή σε ματς-θρίλερ την Ελευθερία Μοσχάτου 66-61

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σε βάρος του -9 στην τέταρτη περίοδο κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου και επικράτησε με 66-61, κατακτώντας το Κύπελλο ΟΠΑΠ.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις "πράσινες" η Αρίκα Κάρτερ (19 πόντοι), που έβαλε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, με μεγαλύτερο ένα τρίποντο και φάουλ με το οποίο έκανε το σκορ 62-61.

Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν συγκλονιστική. Το γρήγορο τέμπο που επέλεξε και η ζώνη στην άμυνα την ευνόησαν, αλλά στο τελευταίο λεπτό δεν είχε καθαρό μυαλό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρχικά δυνατά και πήρε προβάδισμα με 6-3, όμως η Ελευθερία Μοσχάτου όμως απάντησε με ένα σερί 9-0, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10-15.

Στη δεύτερη περίοδος η Ελευθερία Μοσχάτου να ξεφεύγει στο σκορ, ο Παναθηναϊκό απάντησε πέρασε μπροστά με 20-19 αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 27-33.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό έμεινε το ίδιο, ενώ στο τέλος έγινε η ανατροπή.

Η Ελευθερία ξέφυγε με 52-57, οι «πράσινες» απάντησαν όμως με δύο τρίποντα και προηγήθηκαν με 58-57, αλλά η Καρακασίδου με 4 σερί πόντους έκανε το σκορ 58-61 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε.

Η Κάρτερ με με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 62-61. Ακολούθησε κακή επίθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου και 3/4 βολές από Αλεξανδρή (1/2) και Παυλοπούλου (2/2), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και το κύπελλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου