Basket league: Η ΑΕΚ επικράτησε 93-74 του Κολοσσού

Η ποιότητα των «κιτρινόμαυρων» τους έδωσε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Ρόδου

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ Betsson, που επικράτησε με 93-74 του Κολοσσού για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 16/24 δίποντα, είχε μόλις έξι εκτελεσμένα τρίποντα και 13 ασίστ για τρία λάθη. Έδωσε έμφαση στο να επιτεθεί στη ρακέτα, βελτίωσε την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο (24-11 το σκορ της περιόδου), με τον Κολοσσό να μένει χωρίς τελική πάσα, να κάνει έξι λάθη και να χάνει έδαφος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά εκεί η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο στην άμυνα και στην περιφέρεια τον Κολοσσό αναγκάζοντας τους παίκτες του να κάνουν αρκετά λάθη.

Την ίδια στιγμή με τον Κουζμίνσκας να παίρνει μπροστά και τον Καράμπελα να οργανώνει σωστά οι «κιτρινόμαυροι»… πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 17 πόντους διαφορά (75-58 στο 30’).

Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι και ο Πλάθα είδε τους παίκτες του να κρατούν το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στους 24 πόντους (90-66 στο 38’) και την ΑΕΚ να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 93-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Ζακεστίδης, Ρίζος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλι 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές)