Θρίαμβος του Μαξ Φερστάπεν στο GP του Άμπου Ντάμπι

Πέτυχε την 19η νίκη του σε 22 αγώνες της Φόρμουλα 1

Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

O Μαξ Φερστάπεν έχει εξασφαλίσει εδώ και δύο μήνες το τρίτο διαδοχικό του πρωτάθλημα της Formula 1, αλλά δεν οδήγησε τη Red Bull RB19 στην πρώτη θέση στο GP του Άμπου Ντάμπι και πέτυχε τη 19η νίκη του σε 22 αγώνες μια από τις χρονιές απόλυτης κυριαρχίας ενός οδηγού στην ιστορία της Formula 1.

Ο Φερστάπεν μπήκε στην «κεφαλή» του αγώνα στη Γιάς Μαρίνα από τα πράσινα φώτα της εκκίνησης μέχρι την καρό σημαία -με εξαίρεση τις στιγμές του πρώτου εκ των δύο πιτ-στοπς όλων των πρωτοπόρων- και κέρδισε με περισσότερη άνεση από όση προϊδέαζαν τα αρχικά του προβλήματα με τη φθορά της μέσης γόμας.

Ο Σαρλ Λεκλέρ, παρά τους αρχικούς του φόβους για τα ελαστικά, δεν είχε κανένα πρόβλημα να υπερασπιστεί τη δεύτερη θέση από την οποία εκκίνησε.

Έτσι, έκλεισε το βάθρο μαζί με τον Τζορτζ Ράσελ της Mercedes, έπειτα από την ποινή 5'' που δέχθηκε ο Σέρτζιο Πέρεζ της RBR για τη σύγκρουσή του με τον Λάντο Νόρις στην προσπάθειά του να περάσει τη McLaren.

Ο Πέρεζ τερμάτισε στη 2η θέση, στην οποία τον άφησε ο Λεκλέρ να περάσει με στόχο να οικοδομήσει διαφορά 5'' από τον Ράσελ.

Ο Λεκλέρ το έκανε αυτό για να στερήσει βαθμούς από τον Ράσελ στη μάχη της 2ης θέσης του πρωταθλήματος κατασκευαστών, αλλά εντέλει ο Βρετανός παράμεινε σε απόσταση μικρότερη των 5'' από τον Πέρεζ κι έτσι με την ποινή που επεβλήθη στο τέλος στον Μεξικανό, ο Τσέκο έπεσε στην 4η θέση.

Έτσι, σε συνδυασμό με την 9η θέση του Λιούις Χάμιλτον και τη μη βαθμολόγηση του Κάρλος Σάινθ, που εκκίνησε από την 16η θέση και με την εναλλακτική του στρατηγική τερμάτισε στην 18η, η Mercedes κέρδισε τη μάχη με τη Ferrari με διαφορά 3 βαθμών για τη 2η θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.