Σπορ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Το LIVE του επικού ματς στη Λεωφόρο που κρίθηκε στα πέναλτι

Μεγάλος αγώνας για τις δυο ομάδες στο γήπεδο της «Λεωφόρου», στη ρεβάνς του 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα

παναθηναικος παοκ, παναθηναικος παοκ κυπελλο ελλαδας, παναθηναικος παοκ live, live παναθηναικος παοκ, παναθηναϊκός παοκ live, live παναθηναϊκός παοκ, παναθηναϊκός παοκ κύπελλο ελλάδας
Αρθρογράφος: Vradini.gr
Από Vradini.gr

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ «διασταυρώνουν» τα ξίφη τους στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης» στη ρεβάνς του 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, την περασμένη εβδομάδα, για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σημειώνεται, πως (και) στο Κύπελλο Ελλάδας δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ.

Ειδικότερα, λοιπόν, οι δυο ομάδες παρατάσσονται ως εξής:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Βιλένα (σ.σ. ο Τσέριν ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση), Μπακασέτας, Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Παρακάτω ο LIVE σχολιασμός της αναμέτρησης μαζί με βίντεο:

Η πρόκριση κρίνεται πλέον στα πέναλτι!

120+9' Γέμισμα του Μπακασέτα, κεφαλιά του Γερεμέγεφ, ο Αράο κατεβάζει και στρώνει στον Λημνιό, που με τρομερό τελείωμα κάνει το 1-2!

120+6' Ο Κοτάρσκι έκανε λάθος έξοδο στην σέντρα του Κώτσιρα και άφησε κενή την εστία του, ο Αράο γύρισε την μπάλα, ο Μαντσίνι έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Κουλιεράκης απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

Το παιχνίδι διεκόπη για αρκετά λεπτά με τον σοκαριστικό τραυματισμό του Μπάμπα που έφυγε για το Νοσοκομείο!

Στο 116' σοβαρός τραυματισμός για τον Μπάμπα, μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη, καθώς φαίνεται πως γύρισε η γλώσσα του και έχασε τις αισθήσεις του.

114' Συρτό σουτ του Λημνιού από τα όρια της περιοχής, που μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι.

110' Κίτρινη κάρτα στον Μουργκ για μαρκάρισμα στον Κώτσιρα στον χώρο του κέντρου.

108' Σουτ του Μπακασέτα, που πήρε το ριμπάουντ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

106' Σέντρα του Μλαντένοβιτς με την μπάλα τελικά να έχει πορεία προς την εστία, αλλά ο Κοτάρσκι να μπλοκάρει εύκολα.

105' Γκοοοοοοοοοοοολ! Ο ΠΑΟΚ κάνει το 0-2 με τον Κεντζιόρα! Κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο Κεντζιόρα πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και σκόραρε με υπέροχη κεφαλιά.
Γκοοοοοοοοοοοολ!

102' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από το γύρισμα που επιχείρησε ο Μπερνάρντ.

102' Ο Κοτάρσκι βγήκε με τάκλιν κι έκοψε μια μπαλιά προς τον Λημνιό.

99' Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία αντίκρισε ο Κουλιεράκης.

98' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, που πήρε ο Μαντσίνι.

97' Κίτρινη κάρτα στον Οζντόεφ για το μαρκάρισμα που έκανε στον Σπόραρ στο μισό του γηπέδου του Παναθηναϊκού.

92' Νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε ο Σπόραρ.

91' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

Τέλος στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στο γκολ του Ζίβκοβιτς στο 72ο λεπτό. Με το σκορ του πρώτου αγώνα να είναι ίδιο, δηλαδή 1-0 υπέρ των «πρασίνων» το παιχνίδι πάει στην παράταση.

90+2' Φάουλ σε καλή θέση που κέρδισε ο Μπερνάρντ, κίτρινη κάρτα για τον Ντεσπόντοφ.

86' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κωνσταντέλιας έφτασε και μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε την κάθετη στον Ότο, όμως το τελείωμά του από κοντινή απόσταση, αλλά δύσκολη γωνία, ήταν κακό.

81' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Κωνσταντέλια λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 72ο λεπτό γκολ ο Ζίβκοβιτς για το 0-1! Ο Ότο έκλεψε την μπάλα, ο Τάισον πέρασε την μπάλα στον Ότο, που έκανε την σέντρα και ο Ζίβκοβιτς με υπέροχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

70' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα τώρα για τον Παναθηναϊκό, που πήρε ο Παλάσιος από τον Μπάμπα.

68' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για φάουλ στον Μπράντον Τόμας σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον ΠΑΟΚ.

64' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Κακό διώξιμο του Μλαντένοβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Μεϊτέ μέσα στην περιοχή, που εκτέλεσε με την μία, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ.

58' Νέο κόρνερ από την προσπάθεια του Βιλένα, που έκανε ένα αδύναμο σουτ, αλλά ο Μπαμπά έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.

55' Τραυματισμός για τον κεντρικό αμυντικό του Παναθηναϊκού Τιν Γεντβάι, που έγινε αναγκαστική αλλαγή για να περάσει στη θέση του ο Μπαρτ Σένκεφελντ.

51' Κίτρινη κάρτα τώρα για τον Μπάμπα, που τράβηξε τον Μπερνάρ για να εμποδίσει την αντεπίθεση.

49' Απομάκρυνε ο Αράο, αλλά όχι καλά, σουτ του Μπράντον από πλάγια έβαγλε με τα πόδια ο Ντραγκόφσκι, νέο σουτ, ο Γεντβάι έπεσε στην πορεία της μπάλας και παραχώρησε κόρνερ.

48' Φάουλ για τον Μπάμπα από τον Παλάσιος, σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. Τάισον και Ζίβκοβιτς στην μπάλα.

Μετά την ανάπαυλα και πάλι ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι.

Μετά τα 3 λεπτά καθυστερήσεων το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0 με τις δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρόκριση εφόσον μείνει έτσι το σκορ μέχρι το τέλος.

45+1' Λάθος του Κώτσιρα στην προσπάθεια να διώξει, σουτ του Ζίβκοβιτς στην κίνηση από τα όρια της περιοχής, αλλά με πίεση και χωρίς ισορροπία με την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.

43' Ο Ζίβκοβιτς γέμισε, ο Ντραγκόφσκι βγήκε, παρ' ότι γλίστρησε αρχικά, κι έδιωξε με γροθιές.

37' Σουτ του Μπακασέτα από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

36' Επικίνδυνη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ο Παλάσιος πέρασε την μπάλα στον Ιωαννίδη στην περιοχή, που είχε την ευκαιρία να εκτελέσειο με την μία, αλλά αποφάσισε να κάνει κοντρόλ με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Κεντζιόρα και να τον κόψει.

30' Ο Παλάσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι κάνοντας πολύ κακό τελείωμα, όμως έχει υποδειχθεί και σε θέση οφσάιντ.

23' Κίτρινη κάρτα στον Μπράντον Τόμας του ΠΑΟΚ, γιατί εμπόδισε την εκτέλεση του φάουλ.

18' Φάουλ σε καλό σημείο έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού και κεντρικά που κέρδισε ο Ζίβκοβιτς από τον Ζέκα.

16' Φάουλ του Μπακασέτα και κίτρινη κάρτα για φάουλ που έκανε στον Κωνσταντέλια για να σταματήσει την αντεπίθεση.

15' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από το μακρινό σουτ του Παλάσιος που κόντραρε.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ έκανε κεφαλιά «ψαράκι» απίο την σέντρα του Ζίβκοβιτς, αλλά ο Ντραγκόφσκι έδιωξε με υπερένταση.

Εναέρια μονομαχία Ιωαννίδη - Σβαμπ στο 7ο λεπτό

Στο 3ο λεπτό ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Μιχαηλίδης τραυματίστηκε και ο Κουλιεράκης ήταν εκείνος που πήρε τη θέση του.

Εκρηκτική ατμόσφαιρα στη βροχερή Λεωφόρο

Στο γήπεδο της Λεωφόρου και η Ελένη Βουλγαράκη, στην επιστροφή του Φώτη Ιωαννίδη μετά από περίπου ένα μήνα.

Αλλαγή τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού! Ο Τσέριν ένιωσε ενοχλήσεις, τη θέση του στον άξονα θα πάρει ο Βιλένα