Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός: Όλα στο μηδέν

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες

osfp
Αρθρογράφος: vradini
Από vradini

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχθηκαν Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός στην έδρα του πρώτου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League.

Ματς δοκιμών και για τους δύο προπονητές, με τον Μαρτίνς να κατεβάζει ξανά αρκετούς «μικρούς» και να τεστάρει δύο διαφορετικά σχήματα (4-3-3 και 4-4-2). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, είχαν 5-6 καλές φάσεις για γκολ, όμως η αστοχία τους έκανε τη... διαφορά, με το «όλα μηδέν» να φαντάζει φυσιολογικό, από τη στιγμή που η ομάδα του Ράσταβατς από την πλευρά της ήταν ακίνδυνη.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ήταν λίγο έως πολύ η ίδια από το ξεκίνημα έως και το τέλος του: ο Ολυμπιακός είχε σταθερά την μπάλα στα πόδια και τον έλεγχο όλων όσων συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο του «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το κλασικό παιχνίδι τους με πίεση και γρήγορη κυκλοφορία, κυριαρχώντας πλήρως και έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ από νωρίς. Ο Αστέρας αντίθετα ήταν όλος πίσω από τη μπάλα από την αρχή, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν επέτρεψε τη δημιουργία τους, αφού αφενός είχε ελάχιστες λάθος πάσες, αφετέρου πίεσε γρήγορα και σωστά τη μπάλα όποτε χανόταν η κατοχή, ενώ πολύ καλές ήταν και οι επιστροφές των «ερυθρόλευκων». Σαν αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι έβγαλαν όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική! Στο αντίστοιχο διάστημα οι παίκτες του Μαρτίνς είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ανδρούτσου, όμως τις σπατάλησαν όλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν κάπως πιο επιθετικοί, είχαν κάποιες τελικές με μακρινά σουτ κυρίως, όμως και πάλι ελάχιστα πράγματα άλλαξαν. Οι Πειραιώτες είχαν κατοχή σταθερά κοντά στο 60%, είχαν και τις δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με τις κεφαλιές των Χολέμπας και Ελ Αραμπί, ωστόσο όσο η ώρα περνούσε και ειδικά μετά τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, το ματς σταδιακά... έσβηνε ολοένα και περισσότερο. Ο ρυθμός έπεφτε σταθερά όσο πλησίαζε το τελευταίο σφύριγμα, ενώ σίγουρα η έλλειψη κινήτρων για τις δύο ομάδες αλλά και η κούραση έπαιξαν το ρόλο τους, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε του αγώνα.