Η Γκλάντμπαχ ήταν εντυπωσιακή στο Ντόνετσκ και κατάφερε να προηγηθεί και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο ή καλύτερα από το πρώτο ημίωρο. Οι Γερμανοί πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο μισάωρο.

Ο Πλεά άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ στο 8′, με τον Κράμερ να γράφει το 2-0 στο 17′, ενώ ο Πλεά σκόραρε ξανά με απίστευτη βολίδα στο 26′.  Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μπενσεμπαϊνί ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Γκλάντμπαχ να είναι συνεχώς στην επίθεση και πέτυχε και πέμπτο τέρμα με τον Στιντλ στο 65΄. Στο 79΄ ο Πλεά έκανε χατ τρικ γράφοντας το 6-0 στο πάρτι των Γερμανών στην Ουκρανία.

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Στο άλλο απογευματινό ματς, η Λοκομοτίβ Μόσχας φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης και οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Χοσέ Χιμένες στο 18ο λεπτό, όμως επτά λεπτά αργότερα οι Ρώσοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίραντσουκ να νικάει τον Όμπλακ από την άσπρη βούλα, σε ένα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR για χέρι του Ερέρα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν καλύτερη έχοντας και δυο δοκάρια, αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.