Champions League: Λίβερπουλ – Μίλαν 3-2: Ματσάρα με δύο ανατροπές στο «Άνφιλντ»

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ επικράτησε με ανατροπή 3-2 της Μίλαν και έκανε πρεμιέρα με νίκη στο δεύτερο όμιλο του Champions League. Στο μηδέν έμειναν Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο, στο έτερο ματς του ομίλου.

henderson-2048x1358

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 9′ με αυτογκόλ του Τομόρι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σαλάχ έχασε πέναλτι για να “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι. Ο Μανιέ απέκρουσε όμως και οι Μιλανέζουν άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο για να “χτυπήσουν” τελικά δις στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ρέμπιτς στο 42′ και ο Ντίας στο 44′ έφεραν… τούμπα το ματς για τους “ροσονέρι”, αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήρθε και η “απάντηση” για τους “κόκκινους. Στο 49′ ο Σαλάχ πήρε το… αίμα του πίσω ισοφαρίζοντας σε 2-2 για να ανατρέψει ξανά το σκορ και να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους ο αρχηγός Χέντερσον, με τρομερό σουτ στο 69′.

Η Μίλαν πανηγύρισε έτσι τη νίκη με 3-2 και βρέθηκε από την πρώτη αγωνιστική στην κορυφή του δευτέρου ομίλου του Champions League.

Κι αυτό γιατί στο άλλο ματς του ομίλου, η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Πόρτο. Οι Πορτογάλοι έφθασαν μάλιστα πιο κοντά στη νίκη, αλλά το γκολ του Ταρέμι στο 80′ ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ στον τερματοφύλακα της πρωταθλήτριας Ισπανίας, φέρνοντας όμως και έντονες διαμαρτυρίες.