Στους δύο αγώνες που άνοιξαν την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, νικητές είχαμε τους φιλοξενούμενους και στα δύο.

Για τον 6ο όμιλο η Ζενίτ παρότι καλύτερη βρέθηκε πίσω στο σκορ και τελικά κατάφερε να χάσει με 1-2 από τη λαβωμένη λόγω κορονοϊού Μπριζ στην Αγία Πετρούπολη με γκολ του 19χρονου Ντε Κετέλερε.

Στον αγώνα για τον 7ο όμιλο, η Γιουβέντους χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο με δυο γκολ του Άλβαρο Μοράτα πήρε τη νίκη με 2-0 στο Κίεβο από την Ντιναμό, μπαίνοντας με το δεξί στους ομίλους.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπριζ 1-2

Κακό θέαμα είδαμε στη «Ζενίτ Αρένα» στο πρώτο ημίχρονο ενώπιον 19.000 θεατών στο γήπεδο.

Φτάσαμε στο 40’ για να δούμε ευκαιρία, με τον Κερζάκοφ να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Βανάκεν, ενώ στο 43’ ο ίδιος παίκτης απείλησε με μακρινό σουτ. Το ημίχρονο έκλεισε με μια κεφαλιά του Λόβρεν που μπλόκαρε εύκολα ο Χόρβατ σε ένα ισορροπημένο 45λεπτο.

Η Ζενίτ απείλησε στο 48’ με σουτ του Ντριούσι έξω από την περιοχή, με τον ρυθμό στον αγώνα να παραμένει χαμηλός και τους γηπεδούχους να ψάχνουν ανεπιτυχώς το γκολ.

Ο Αζμούν στο 60’ δεν μπόρεσε να βρει στόχο με το κεφάλι, με τους Βέλγους να συνεχίζουν να παίζουν σε χαμηλά μέτρα.

Κόντρα στη ροή του ματς στο 62’ σε φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή των Ρώσων ο Μποναβεντούρε άνοιξε το σκορ.

Ο Καραμπάεφ στο 65’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά από τη μικρή περιοχή πλάσαρε άσχημα και απλά κέρδισε ένα κόρνερ, ενώ και το γύρισμα του Γκουζιάεφ στο 66’ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 71’ ο Ντριούσι πέταξε στα σκουπίδια την πάσα «πάρτο – βάλτο» του Αζμούν, σουτάροντας άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Μια, δυο, τρεις, η Ζενίτ στο 73’ βρήκε το γκολ που δικαιούταν με το τρομερό σουτ του Λόβρεν έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει δοκάρι και στην πλάτη του Χόρβατ για να καταλήγει στα δίχτυα.

Το ματς είχε γίνει ροντέο και στο 75’ ο Μοστοβόι σούταρε άουτ στην αντεπίθεση, ενώ στο 79’ ο Χόρβατ απέκρουσε την προβολή του Τζιούμπα που είχε μπει αλλαγή πριν από λίγο.

Ο Μοστοβόι στο 84΄σούταρε άουτ, ενώ πάλι στο 89’ ο Χόρβατ έβγαλε δύσκολα το σουτ του Βέντελ. Οι Ρώσοι τα έχαναν και στο 90+3′ ο Ντε Κετέλερε με κοντινή προβολή από ασίστ του Βόρμερ έγραψε το τελικό 1-2.

Ντιναμό Κιέβου – Γιουβέντους 0-2

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Champions League, η Γιουβέντους αφού επικράτησε στο Κίεβο επί της Ντιναμό με 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλβάρο Μοράτα.

Ο Ισπανός επιθετικός έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Ουκρανία καθώς… ντύθηκε Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η ιταλική ομάδα μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε για πρώτη φορά στο 12. με τον Φεντερίκο Κιέζα, αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας Μπούστσαν.

Ο πορτιέρο της Ντιναμό Κιέβου ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 34′ έσωσε σωτήρια το τακουνάκι του Κουλουσέφσκι.

Όμως, στα 50 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου δεν μπόρεσε να αποσοβήσει γκολ, αφού απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Μοράτα πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του φετινού Champions League.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου ανέβηκε αγωνιστικά και στο 75′, ο Σίντορτσουκ σούταρε, αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε τη μπάλα. Όλα τελείωσαν στο 84ο λεπτό, όταν ο Μοράτα με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.