Οι Πειραιώτες ήθελαν να πάρουν τη νίκη απέναντι στην Πόρτο για να τερματίσουν στην 3η θέση που οδηγούσε στο Europa League, χωρίς να τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα του Μάντσεστερ Σίτι – Μαρσέιγ.

Παρ’ όλα αυτά η νίκη στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου όπου και επικράτησε με 1-0 επί της γαλλικής ομάδας με γκολ του Χασάν στο τέλος του αγώνα, αλλά και το γκολ του Καμαρά στον αγώνα του Βελοντρόμ, ήταν αρκετά ώστε να τον στείλουν στην δεύτερη τη τάξη ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, καθώς οι Μασσαλοί ηττήθηκαν με 3-0 από την Σίτι στο Μάντσεστερ.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τους Χασάν, Βαλμπουενά, Μπρούμα και Ντρέγκερ, ενώ και ο Φορτούνης είχε πρόβλημα την τελευταία στιγμή και βρέθηκε στον πάγκο. Η Πόρτο έχει ηττηθεί μόλις σε ένα από τα τελευταία 14 παιχνίδια της σε γκρουπ στο Champions League και συνέχισε την παράδοση.

Τρίτο συνεχόμενο γκολ που δέχεται με την χρήση VAR

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν στο 7΄έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Χολέμπας ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής του αγώνα, ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ με τη βοήθεια του VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Οτάβιο στο 10΄, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έγραψε το 1-0 για την Πόρτο. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο πέναλτι που υποδεικνύεται με τη βοήθεια του Video Assistant Referee κατά του Ολυμπιακού στο Champions League.

Το τετ α τετ του Μασούρα

Την ευκαιρία να απαντήσει άμεσα στο γρήγορο γκολ που δέχτηκε είχε ο Ολυμπιακός, αλλά στο 15ο λεπτό ο Μασούρας αστόχησε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Πόρτο.

Το πιο σημαντικό που έγινε ύστερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Κώστα Φορτούνη στο 35΄, αντί του Μαντί Καμαρά.

Η ευκαιρία του Ελ Αραμπί

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 54′. Ο Φορτούνης βρήκε τον Ελ Αραμπί, αλλά το πλασέ του Μαροκινού μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πήρε θάρρος και πίεσε για την ισοφάριση, απειλώντας με τον Βρουσάι στο 62′, αλλά ο Ντιόγκο μπλόκαρε. Σε μια αντεπίθεση στο 77΄, ο Ουρίμπε πέτυχε το 2-0, αλλά την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι επικρατούσε της Μαρσέιγ και έκανε δώρο στην ελληνική ομάδα την πρόκριση.

Το 2-0 της Πόρτο, αλλά και τo 3-0 της Σίτι

Σαν να μην έφτανε το 2-0, δύο λεπτά αργότερα ο Σεμέδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ντίας και εκεί όλα τελείωσαν.

Παρά την ήττα, ο Ολυμπιακός τερμάτισε στην 3η θέση και πήρε το εισιτήριο που οδηγεί στους «32» του Europa League, χάρη και στη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βρουσάι, Αραμπί.

Πόρτο: Ντιόγκο Κόστα, Ντιόγκο Λέιτε, Ζαϊντού, Γκρούγιτς, Εμπεμπα, Μπαρό, Ζοάο Μάριο, Οτάβιο, Φελίπε Άντερσον, Νανού, Τόνι Μαρτίνες.