Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Ξάνθης, στο πλαίσιο τη 19ης αγωνιστικής.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μακέντα στο 50ο λεπτό, μετά από ωραία πάσα του Ζαχίντ. Αυτό ήταν το έβδομο γκολ του Ιταλού επιθετικού στη Super League.

To αποτέλεσμα αυτό διατήρησε τους γηπεδούχους στην έκτη θέση και τους 26 πόντους, ενώ οι «πράσινοι» βρίσκονται πλέον μόνοι τέταρτοι με 28 βαθμούς, αλλά και ένα ματς παραπάνω.

Οι ακρίτες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπαριέντος που πέρασε ως αλλαγή στο 53’ και αποβλήθηκε 36 λεπτά αργότερα.

Στα αξιοσημείωτα και η 90λεπτη παρουσία του Ανουάρ που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, δείχνοντας αρκετά δραστήριος. Ο Μαροκινός είχε και μια πολύ καλή προσπάθεια που θα μπορούσε να είχε μετατρέψει σε γκολ.

Ξάνθη: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Κασάδο, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Στάρτζεον (58’ Τζουρίτσκοβιτς), Εντουάρντο (72’ Φοσέ), Σόσα (53’ Μπαριέντος), Κάστρο.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Ανουάρ, Δώνης, Μπεκ (73’ Νάγκι), Ζαχίντ (84’ Αλεξανδρόπουλος), Χατζηγιοβάνης (67’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.